Josef Konstantin Beer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josef Konstantin Beer
Josef Konstantin Beer
Josef Konstantin Beer
Narození11. března 1862
Most
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí27. února 1933 (ve věku 70 let)
Budapešť
MaďarskoMaďarsko Maďarsko
Povolánímalíř
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Konstantin Beer (11. března 1862, Most[1]27. února 1933, Budapešť) byl malíř, restaurátor a sběratel umění.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Mostě dne 11. března 1862, ovšem z města se odstěhoval již v roce 1879. Ve Vídni vystudoval uměleckoprůmyslovou školu a poté přešel na tamní Akademii výtvarných umění. V roce 1886 pokračoval ve studiu malířství v Karlsruhe a následující rok v Lübecku. Již během svého studia zrestauroval některá umělecká díla ze 14.18. století v děkanském kostele v Mostě. V roce 1891 se stal asistentem v restaurátorském ateliéru Staré pinakotéky v Mnichově, o rok později odejel do Budapešti, kde se stal vedoucím restaurátorem a konzervátorem Národní galerie. Zde pracoval a žil až do své smrti 27. února roku 1933.

Během svého života shromáždil sbírku 218 obrazů, která obsahovala jeho vlastní tvorbu, díla starých mistrů i obrazy jeho současníků. Tuto kolekci pak spolu s dalšími předměty ve své závěti odkázal tehdejšímu městskému muzeu ve svém rodném Mostě. Z jeho odkazu měly být pořádány prodejní výstavy mladých začínajících umělců – malířů, grafiků i sochařů – jako forma jejich podpory. První výstavy proběhly již v roce 1934.

V roce 1935 byla v Mostě uspořádána výstava obrazů z jeho sbírky. I když se už v roce 1936 uvažovalo o zřízení Beerovy galerie pro stálou výstavu, nakonec zůstaly obrazy v muzejních depozitářích a pro veřejnost byly opět vystaveny až po dlouhé době v roce 1973, kdy se konala výstava Umění restaurátorské. V roce 1993 se obrazy z jeho odkazu objevily na výstavě Umění evropských mistrů 16.19. století ve sbírkách muzea v Mostě.

Většina jeho děl pochází z období 18811892, tedy z dob studií. Během svého působení v Budapešti se věnoval převážně restaurování a vlastních děl vytvořil jen málo.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnosti Most-děkanství

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Kurt Oberdorffer, Josef Opitz, Josef Konstantin Beer, sein Leben sein Werk und seine Kunstsammlung im Brüxer Stadtmuseum, in: Veröffentlichungen des Museumsverein in Brüx, Karlsbad 1936.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]