Josef Kavale

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeho Milost
Mons. Josef Kavale
Apoštolský protonotář
Probošt katedrální kapituly u sv. Mikuláše v Českých Budějovicích
Template-Apostolic Protonotary.svg
Církev římskokatolická
Diecéze České Budějovice
Jmenování 2. července 1990
Svěcení
Kněžské svěcení 29. června 1947
Osobní údaje
Země ČeskoČesko Česko
Datum narození 16. prosince 1919
Místo narození České Budějovice, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Datum úmrtí 21. srpna 2011
Místo úmrtí České Budějovice, ČeskoČesko Česko
Příčina úmrtí dlouhá nemoc
Místo pohřbení Hřbitov svaté Otýlie
Národnost česká
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Kavale (16. prosince 1919, České Budějovice21. srpna 2011, České Budějovice) byl český římskokatolický kněz, probošt katedrální kapituly u sv. Mikuláše v Českých Budějovicích a čestný apoštolský protonotář.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 16. prosince 1919 v Českých Budějovicích. Po základní škole vstoupil ve svém rodném městě na Gymnázium Jana Valeriána Jirsíka, kde úspěšně odmaturoval. Poté vstoupil do semináře, který byl uzavřen z důvodu nastoupení nacistické moci a proto do konce druhé světové války působil jako účetní. Po válce mohl dokončit svá studia a na kněze byl vysvěcen 29. června 1947. Po vysvěcení působil jako kaplan v Písku, kde zůstal do roku 1950, kdy se stal administrátorem farnosti v Mirovicích.

Od 1. května 1952 působil jako sekretář vikariátu Písek. V srpnu 1959 byl ustanoven administrátorem farnosti-proboštství v Jindřichově Hradci a administrátorem excurrendo farností v Lodhéřov a Horní Pěna. Poté se stal okrskovým vikářem vikariátu Jindřichův Hradec. Dále působil jako administrátor farnosti svatého Jana Nepomuckého v Českých Budějovicích.

Dne 2. srpna 1973 byl instalován jako sídelní kanovník katedrální kapituly u sv. Mikuláše v Českých Budějovicích a o rok později se stal kapitulním vikářem. 2. července 1990 jej papež Jan Pavel II. jmenoval čestným apoštolským protonotářem. Dne 15. května 2000 byl zvolen proboštem kapituly, zvolení bylo potvrzeno o čtyři dny později biskupem Antonínem Liškou.

Po dlouhé nemoci zemřel 21. srpna 2011 v nemocnici v Českých Budějovicích.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]