Jom Jerušalajim

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Den Jeruzaléma
Den Jeruzaléma u Zdi nářků
Den Jeruzaléma u Zdi nářků
Oficiální název hebrejsky: יום ירושלים (Jom Jerušalajim)
Slavený izraelskými Židy, zejména pak náboženskými sionisty
Druh židovský
Význam a smysl Sjednocení Jeruzaléma po Šestidenní válce pod izraelskou správu.
Začátek 28. Ijar

Jom Jerušalajim (hebrejsky: יום ירושלים , doslova Den Jeruzaléma) je izraelským národním svátkem, který je spojen s připomínkou sjednocení Jeruzaléma v průběhu Šestidenní války v roce 1967. Svátek připadá na 28. ijar a provází jej sváteční ceremoniály v Jeruzalémě.

Historické souvislosti svátku[editovat | editovat zdroj]

Podle plánu OSN na rozdělení Palestiny z roku 1947 měla kromě izraelského a palestinského státu existovat také mezinárodní zóna, která by zahrnovala Jeruzalém a okolí. Během První arabsko-izraelské války, která se odehrála o rok později, však východní Jeruzalém (včetně Starého Města) zabralo Jordánsko, zatímco západní Jeruzalém získal Izrael. Jeruzalém tak zůstal na dalších 19 let rozdělen a po tuto dobu byly ve východní části města ničeny židovské památky.

Zlom nastal až během Šestidenní války, kdy bylo Staré Město dobyto izraelským vojskem, Jeruzalém byl sjednocen, a Židům tak byl opět umožněn přístup ke Zdi nářků.

Jom Jerušalajim byl ustaven vládním rozhodnutím z 12. května 1968 a o třicet let později, 23. března 1998, toto rozhodnutí povýšil Kneset na základní zákon - Základní zákon Jeruzalém.

Průvod ulicemi Jeruzaléma s vlajkami

Rituály[editovat | editovat zdroj]

Liturgie v předvečer i během svátku samotného obsahuje děkovné žalmy, které oslavují Jeruzalém (Ž 24, Ž 122, a Ž 137,5-9[1]), a také modlitby za padlé izraelské vojáky, které jsou doprovázeny sborovými zpěvy a zapálením osmnácti světel (Nerot Zikaron) za 181 padlých vojáků v bitvě o Jeruzalém.[2]

Pokud připadá 28. ijar na šabat (sobotu), slaví se Jom Jerušalajim o den dříve, nicméně děkovné modlitby jsou recitovány vždy 28. ijaru. Protože tento den je dnem díkuvzdání, neplatí o něm nařízení platná pro období omeru.[2]

Během Jom Jerušalajim se také pořádají průvody skrze Jeruzalém, koncerty a další kulturní akce. Státní ceremoniál se koná na Giv'at ha-tachmošet, kde se odehrála bitva předcházející osvobození Jeruzaléma.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků יום ירושלים‎‎ na hebrejské Wikipedii a Jerusalemtag na německé Wikipedii.

  1. Tento úryvek začíná slovy „Jestliže na tebe zapomenu, Jeruzaléme…“
  2. a b NEWMAN, Ja'akov; SIVAN, Gavri'el. Judaismus od A do Z. Praha: Sefar, 1992. ISBN 80-900895-3-4. S. 73. 

Související články[editovat | editovat zdroj]