John Benjamin Stone

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
John Benjamin Stone
John Benjamin Stone, portrét od Leslie Warda, 1902
John Benjamin Stone, portrét od Leslie Warda, 1902
Stranická příslušnost
Členství Konzervativní strana

Narození 9. února 1838
Birmingham
Úmrtí 2. července 1914 (ve věku 76 let)
Erdington
Profese fotograf a politik
Commons Kategorie John Benjamin Stone
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Čtyři vojáci skupiny King's African Rifles při korunovaci krále Eduarda VII., 1902
Čtyři vojáci z dělové lafety regimentu jižní Nigérie, 1902

Sir John Benjamin Stone (9. února 18382. července 1914), známý jako Benjamin, byl britský konzervativní politik a významný portrétní fotograf. Narodil se v Astonu v Birminghamu jako syn místního výrobce skla. Po smrti svého otce po něm zdárně převzal podnikání.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Byl místním konzervativním politikem, zakladatelem Birminghamského sdružení konzervativců a poslanec do britského parlamentu za oblast Birmingham východ v letech 1895 – 1909. Byl členem společnosti Sutton Coldfield po mnoho let a byl prvním starostou města v roce 1886, jenž zastával po dobu čtyř let. Na rytíře byl pasován v roce 1892 a byl také jmenován čestným občanem královského města Sutton Coldfield v roce 1902.

Byl také plodným amatérským fotografem, kvůli čemuž značně cestoval. K fotografii se dostal tak, že začal asi v roce 1868 sbírat snímky s dokumentárním sdělením. Když po dvaceti letech došel k názoru, že nemohl vždy pořídit přesně takové záběry, které chtěl, začal fotografii studovat a sám fotografovat.[1] Nasnímal a zhotovil 26 000 fotografií a ze svých cest napsal knihy; cestoval do Španělska, Norska, Japonska a Brazílie. Mezi jeho publikovanými pracemi byly například Letní dovolená ve Španělsku (1873), Děti Norska (1882) a pohádky s názvem Cestovatel Joy(A Summer Holiday in Spain, Children of Norway, The Traveller's Joy). Pořídil neocenitelný záznam lidových zvyků a tradic na britských ostrovech, který ovlivnil pozdější fotografy, jako byl například Tony Ray-Jones.

Zcela mimořádných výsledků dosáhl v realistickém portrétu. V něm chtěl popsat určitý typ člověka; velmi pečlivě pro své snímky vybíral takové osobnosti, které dobře charakterizovaly svou společenskou třídu nebo povolání. Díky své politické činnosti začal portrétovat také přední politiky své doby. Vznikl celek více než 2000 záběrů vystihující charakter tehdejších poslanců. Fotografie jsou součástí National Portrait Gallery v Londýně a také knihovny britského parlamentu.[1]

Sbírka Benjamin Stone Collection, kterou vlastní knihovna Birmingham Central Library obsahuje tisíce jeho fotografií. V roce 1897 založil asociaci National Photographic Record Association, kterou pak vedl jako její prezident. National Portrait Gallery v Londýně vlastní 62 z jeho portrétů a mnoho fotografií lidí a míst z města a okolí Westminsteru. Jeho kariéra fotografa vyvrcholila v roce 1911, kdy byl jmenován oficiálním fotografem korunovace krále Jiřího V.

Mezi jeho fotografiemi je i zatmění Slunce v Brazílii v roce 1890 a revoluce v Jižní Americe, ve kterém zabránil rebelům v palbě na Místodržitelský palác, dokud si nepořídil jejich fotografie se zbraněmi.

Ve svém životě se stal prezidentem Národní asociace fotografické a Birminghamské fotografické společnosti (National Photographic Record Association a Birmingham Photographic Society). Také byl smírčím soudcem, členem Společnosti starožitníků a členem Geological Society.

Stone zemřel ve svém domě v Grange v Erdingtonu dne 2. července 1914. Jeho manželka, které bylo necelých 50 let zemřela 5. července, tedy pouhé tři dny po jeho smrti. Byli pohřbeni společně v Sutton Coldfield 7. července 1914.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b TAUSK, Petr. Dějiny fotografie. Praha: Akademie múzických umění v Praze, Fakulta filmová a televizní, SPN Praha, 1980. 17-332-79. S. 100-104. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • The Royal Town of Sutton Coldfield - A Commemorative History, Douglas V. Jones, 1994, Westwood Press (ISBN 0-9502636-7-2)
  • James Peter, and Martin Barnes. A Record of England: Sir Benjamin Stone and the National Photographic Record Association 1897-1910 (2006)
  • Colin Ford. Sir Benjamin Stone, 1838–1914: Victorian People, Places and Things Surveyed by a Master Photographer (1974)
  • Bill Jay. Customs and Faces: Photographs of Sir Benjamin Stone (1972)
  • Sir Benjamin Stone's Pictures volume 1: Festivals, Ceremonies and Customs (1906, re-issued 1951)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]