Johann Gottfried Seume

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Johann Gottfried Seume
Seume Kuegelgen.jpg
Narození 29. ledna 1763
Poserna
Úmrtí 13. června 1810 (ve věku 47 let)
Teplice
Povolání básník, spisovatel a hudební skladatel
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pomník básníka Seuma na okraji parku při Lípové ulici v Teplicích.

Johann Gottfried Seume (29. ledna 1763 Poserna, Saské kurfiřtství13. června 1810 Teplice)[1] byl německý spisovatel a básník; známý hlavně svým dílem Spaziergang nach Syrakus.

Život[editovat | editovat zdroj]

Seume se narodil v roce 1763 jako syn sedláka a bývalého bednáře Andrease Seumeho a dcery rolníka Reginy Liebingové. Navštěvoval vesnickou školu a latinskou školu rektora Korbinského ve městě Borna. V letech 1776-1777 byl studentem na Nikolaischule v Lipsku.

V letech 1780-1781 studoval teologii na univerzitě v Lipsku a v roce 1781 byl při cestě do Paříže naverbován vojáky, aby sloužil v armádě Fridricha II. Hesensko-Kasselského a bojoval na aglické straně v americké válce za nezávislost. Po měsíční plavbě[2] přistál v srpnu 1782 v Halifaxu v Kanadě, avšak do bojů nikdy nevstoupil. Získal obdiv k přirozenému životu místních obyvatel, který se odrazil v často citované básni Der Wilde: „Ein Kanadier, der Europens übertünchte Höflichkeit nicht kannte…“ V Halifaxu se stal přítelem hesenského důstojníka Karla von Münchhausena.

V srpnu nebo v září 1783 se přeplavil zpět do Brém a zběhl do armády pruského krále Fridricha II. Velikého, kde sloužil jako mušketýr až do roku 1878. Dvakrát se neúspěšně pokusil od dezerci a hrozil mu trest smrti při běhu uličkou odvety, který byl díky plukovníkovi Wilhelmu René de l’Homme de Courbière změněn na trest uvržení do hladomorny.

Když byla díky kauci uvolněn z pruských služeb,[3] odešel do Saska, kde na lipské univerzitě v letech 1789-1792 studoval právo, filozofii, filologii a historii.[4] Studium ukončil s titulem Magistr, dále se habilitoval a již při studiu vyučoval jako hofmistr. Získal zaměstnání ve službách hraběte Igelströma, který mu dal práci sekretáře s důstojnickou hodností u svého bratra, ruského generála Igelströma. Jako takový, byl svědkem porážku polského povstání na straně vládnoucích Rusů, ale v roce 1796 byl propuštěn z ruské armády. Nicméně po celý život měl velký zájem o vojenské otázky takže se i ve spisech opakovaně zabývá například tím, kolik je třeba vojáků k obraně nějakého města nebo pevnosti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Spaziergang nach Syrakus im Jahre 1802, 1830-1841

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Johann Gottfried Seume na německé Wikipedii.

  1. Johann Gottfried Seume [online]. gutenberg.spiegel.de [cit. 2016-03-06]. Dostupné online. 
  2. Seume: Mein Leben; S. 131 (německy)
  3. viz Fortsetzung zu Seume: Mein Leben von C.A.H. Clodius (německy)
  4. SANGMEISTER, Dirk. Seume, Johann Gottfried [online]. www.deutsche-biographie.de [cit. 2016-03-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]