Johann Gottfried Seume

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Johann Gottfried Seume
Seume Kuegelgen.jpg
Narození 29. ledna 1763
Poserna
Úmrtí 13. června 1810 (ve věku 47 let)
Teplice
Povolání básník, překladatel, hudební skladatel a spisovatel
Alma mater Lipská univerzita
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pomník básníka Seuma na okraji parku při Lípové ulici v Teplicích.

Johann Gottfried Seume (29. ledna 1763 Poserna, Saské kurfiřtství13. června 1810 Teplice)[1] byl německý spisovatel a básník; známý hlavně svým dílem Spaziergang nach Syrakus.

Život[editovat | editovat zdroj]

Seume se narodil v roce 1763 jako syn sedláka a bývalého bednáře Andrease Seumeho a dcery rolníka Reginy Liebingové. Navštěvoval vesnickou školu a latinskou školu rektora Korbinského ve městě Borna. V letech 1776-1777 byl studentem na Nikolaischule v Lipsku.

V letech 1780-1781 studoval teologii na univerzitě v Lipsku a v roce 1781 byl při cestě do Paříže naverbován vojáky, aby sloužil v armádě Fridricha II. Hesensko-Kasselského a bojoval na aglické straně v americké válce za nezávislost. Po měsíční plavbě[2] přistál v srpnu 1782 v Halifaxu v Kanadě, avšak do bojů nikdy nevstoupil. Získal obdiv k přirozenému životu místních obyvatel, který se odrazil v často citované básni Der Wilde: „Ein Kanadier, der Europens übertünchte Höflichkeit nicht kannte…“ V Halifaxu se stal přítelem hesenského důstojníka Karla von Münchhausena.

V srpnu nebo v září 1783 se přeplavil zpět do Brém a zběhl do armády pruského krále Fridricha II. Velikého, kde sloužil jako mušketýr až do roku 1878. Dvakrát se neúspěšně pokusil od dezerci a hrozil mu trest smrti při běhu uličkou odvety, který byl díky plukovníkovi Wilhelmu René de l’Homme de Courbière změněn na trest uvržení do hladomorny.

Když byla díky kauci uvolněn z pruských služeb,[3] odešel do Saska, kde na lipské univerzitě v letech 1789-1792 studoval právo, filozofii, filologii a historii.[4] Studium ukončil s titulem Magistr, dále se habilitoval a již při studiu vyučoval jako hofmistr. Získal zaměstnání ve službách hraběte Igelströma, který mu dal práci sekretáře s důstojnickou hodností u svého bratra, ruského generála Igelströma. Jako takový, byl svědkem porážku polského povstání na straně vládnoucích Rusů, ale v roce 1796 byl propuštěn z ruské armády. Nicméně po celý život měl velký zájem o vojenské otázky takže se i ve spisech opakovaně zabývá například tím, kolik je třeba vojáků k obraně nějakého města nebo pevnosti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Spaziergang nach Syrakus im Jahre 1802, 1830-1841

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Johann Gottfried Seume na německé Wikipedii.

  1. Johann Gottfried Seume [online]. gutenberg.spiegel.de [cit. 2016-03-06]. Dostupné online. 
  2. Seume: Mein Leben; S. 131 (německy)
  3. viz Fortsetzung zu Seume: Mein Leben von C.A.H. Clodius (německy)
  4. SANGMEISTER, Dirk. Seume, Johann Gottfried [online]. www.deutsche-biographie.de [cit. 2016-03-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]