Johann Friedrich Böttger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Johann Friedrich Böttger
Meissen Böttger 1935.jpg
Narození 4. února 1682
Schleiz
Úmrtí 13. března 1719 (ve věku 37 let)
Drážďany
Místo pohřbení Drážďany
Zaměstnavatel Saské kurfiřtství
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Johann Friedrich Böttger (4. února 1682 Schleiz13. března 1719 Drážďany) byl německý alchymista a chemik, spoluobjevitel výroby porcelánu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po brzké smrti svého otce vyrůstal v rodině otčíma Friedricha Tiemanna, který mu poskytl všestranné vzdělání, o které se zasloužil zejména učenec Johannes Kunckel. V lékárně Friedricha Zorna v Berlíně se Böttger vyučil lékárníkem a získal nejen chemické vzdělání, ale především dobové alchymistické cíle. Jako alchymista se zabýval hledáním kamene mudrců. Podle legendy se mu v Berlíně podařilo v přítomnosti významných osob včetně jeho zaměstnavatele, lékárníka Zorna, přeměnit olovo ve zlato.[zdroj?] Pruský král Friedrich I. od něj poté požadoval, aby mu své tajemství prozradil. Böttger ve strachu uprchl do Saska, kde však byl chycen a zajat Augustem Silným.

Aby si zachránil život, slíbil Böttger nalézt tajemství kamene mudrců.To se mu nezdařilo, údajně však vyrobil zlato ze stříbra.[zdroj?] Se svým přítelem Waltherem von Tschirnhaus objevil techniku výroby tvrdé keramiky z kaolinu – čínského porcelánu biskvitu. Receptem byla kombinace ingrediencí zahrnujících coldický jíl (druh kaolínu), vápenatý alabastr a křemičitý písek. Pro Augusta Silného pak v Míšni založil a vedl první evropskou porcelánku. Zemřel ve věku 37 let, pravděpodobně v důsledku vdechování jedovatých výparů při pokusech, které prováděl.

Související články[editovat | editovat zdroj]