Johann Friedrich Böttger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Johann Friedrich Böttger
Narození4. února 1682 nebo 1682
Schleiz
Úmrtí13. března 1719 nebo 1719 (ve věku 36–37 let)
Drážďany
Místo pohřbeníDrážďany
Povoláníkeramik, chemik a lékárník
ZaměstnavatelSaské kurfiřtství
RodičeJohann Adam Böttger[1] a Ursula Pflug[1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Johann Friedrich Böttger (4. února 1682 Schleiz13. března 1719 Drážďany) byl německý alchymista a chemik, spoluobjevitel výroby porcelánu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po brzké smrti svého otce vyrůstal v rodině otčíma Friedricha Tiemanna, který mu poskytl všestranné vzdělání, o které se zasloužil zejména učenec Johannes Kunckel. V lékárně Friedricha Zorna v Berlíně se Böttger vyučil lékárníkem a získal nejen chemické vzdělání, ale především dobové alchymistické cíle. Jako alchymista se zabýval hledáním kamene mudrců. Podle legendy se mu v Berlíně podařilo v přítomnosti významných osob včetně jeho zaměstnavatele, lékárníka Zorna, přeměnit olovo ve zlato.[zdroj?] Pruský král Friedrich I. od něj poté požadoval, aby mu své tajemství prozradil. Böttger ve strachu uprchl do Saska, kde však byl chycen a zajat Augustem Silným.

Aby si zachránil život, slíbil Böttger nalézt tajemství kamene mudrců.To se mu nezdařilo, údajně však vyrobil zlato ze stříbra.[zdroj?] Se svým přítelem Waltherem von Tschirnhaus objevil techniku výroby tvrdé keramiky z kaolinu – čínského porcelánu biskvitu. Receptem byla kombinace ingrediencí zahrnujících coldický jíl (druh kaolínu), vápenatý alabastr a křemičitý písek. Pro Augusta Silného pak v Míšni založil a vedl první evropskou porcelánku. Zemřel ve věku 37 let, pravděpodobně v důsledku vdechování jedovatých výparů při pokusech, které prováděl.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Biographisches Lexikon der Münzmeister und Wardeine, Stempelschneider und Medailleure. Dostupné online. [cit. 2022-04-02]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]