Kámen mudrců

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
O předmětu z díla Harry Potter pojednává článek Kámen mudrců (Harry Potter).

Kámen mudrců (latinsky lapis philosophorum, arabsky El Iksir) je hypotetická látka, která je schopná přeměnit téměř bezcenné kovy ve zlato. Rovněž dokáže vyrobit elixír života, který má sloužit k omlazení a možná i k dosažení nesmrtelnosti. Podle jiných mýtů dochází k obnovení životních funkcí zemřelé bytosti. Nalezení této látky bylo jedním z hlavních cílů alchymie.

Původ alchymie je ve starověkém Orientu, Řecku a v Indii, myšlenka omlazení však pochází z Číny a přeměna kovu na dražší látku (zlato nebo stříbro) je z arabské alchymie z 8. století. Jabir ibn Hayyan (latinsky Geber) analyzoval všechny prvky a určil čtyři základní vlastnosti - horko, chlad, sucho a vlhko. Oheň je suchý a horký, země studená a suchá, voda studená a mokrá a vzduch horký a vlhký. Dále teoretizoval, že všechny kovy jsou kombinací těchto čtyř principů.

Podle těchto předpokladů by přeměna jedné látky na jinou byla možná přeskupením těchto vlastností. Tato změna by byla zprostředkována látkou, která je v arabštině zvaná al-iksir.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Mathew Reilly: Posvátné kameny