Johann Adam Schall von Bell

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Johann Adam Schall von Bell
Narození 1. května 1592
Lüftelberg
Úmrtí 15. srpna 1666 (ve věku 74 let)
Peking
Místo odpočinku hřbitov Zhalan
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Johann Adam Schall von Bell (čínsky: znaky zjednodušené 汤若望, tradiční 湯若望, pchin-jin Tāng Ruòwàng; 1. května 1591 Kolín nad Rýnem15. srpna 1666 Peking) byl německý jezuitský misionář působící v Číně.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jezuitští astronomové s císařem Kchang-si

Narodil se ve staré šlechtické rodině z Kolína nad Rýnem. Vzdělával se v jezuitském gymnáziu a roku 1611 v Římě vstoupil do jezuitského řádu. Roku 1618 se vydal na východ, následující rok dosáhl Macaa a pokračoval do Číny.

Kromě úspěšné misijní práce se stal důvěrným poradcem císaře Šun-č' z dynastie Čching, byl jmenován ředitelem Imperiální observatoře a matematické školy. Podílel se na upřesnění tehdy používaného čínského kalendáře pojmenovaného po posledním císaři dynastie Ming Čchung-čenův kalendář. Modifikovaný kalendář umožnil přesnější předpovědi zatmění Slunce a Měsíce. Jeho postavení mu umožnilo získat od císaře pro jezuity povolení stavět kostely a kázat po celé zemi.

Během čtrnácti let jezuité v Číně pokřtili na půl miliónu lidí. Ale po smrti císaře Šun-č' roku 1661 se postoj úřadů změnil. Astrolog Jang Kuang-sien ho obviňoval, že nepřímo zavinil smrt císařovny Siao Sien. Schall byl uvězněn a odsouzen k smrti. Rozsudek nebyl vykonán, ale zemřel po propuštění na následky věznění. Jeho sbírka rukopisů byla uložena ve vatikánské knihovně.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BRUCKER, Joseph. The Catholic Encyclopedia. [s.l.] : Robert Appleton Company, 1912.  
  • VÄTH SJ., Alfons. Johann Adam Schall von Bell SJ : Missionar in China, kaiserlicher Astronom und Ratgeber am Hofe von Peking 1592-1666. [s.l.] : Steyler Verlag Nettetal, 1991.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Johann Adam Schall von Bell na anglické Wikipedii.