Johana Grudzińská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Johana Grudzińská
Joanna Grudzińska 1.JPG
Manžel Konstantin Pavlovič
Narození 17. května 1791
Poznaň
Úmrtí 17. listopadu 1831 (40 let)
Carskoje Selo
Otec Antonín Grudziński
Matka Marianna Grudzińská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Johana Grudzińská (17. května 179117. listopadu 1831) byla polskou šlechtičnou a kněžnou z Łowicz a druhou manželkou Konstantina Pavloviče, de facto polského místokrále. Tento sňatek stál Konstantina ruskou carskou korunu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Johana byla nejstarší ze tří dcer hraběte Antonina Grudzińskiho, posledního vlastníka města Chodzież. Grudzińská byla známá svou krásou. Od roku 181 měla vztah s ruským velkoknížetem Konstantinem Pavlovičem, jehož se 27. května 1820 stala druhou manželkou. Předtím byl ženatý s Julianou Sasko-Kobursko-Saalfeldskou, která od něj v roce 1801 odešla. Aby se mohl Konstantin s Johanou oženit, musel se na žádost svého bratra, cara Alexandra I., vzdát svých práv na trůn ve prospěch mladšího bratra Mikuláše. Utajení tohoto rozhodnutí, které znal jen okruh nejbližších přátel, přispělo k povstání děkabristů v roce 1825, které proběhlo po Alexandrově smrti.

Po svatbě 8. července 1820 car tituloval Johanu kněžnou z Lovich. Ruské carské námořnictvo pojmenovalo na její počest fregatu (Knyaginya Lovich, Княгиня Лович), která byla vypuštěna v roce 1828 a sloužila ve Středozemním moři během Řecké osvobozenecké války a Rusko-turecké války (1828–1829).

Johana zůstala svému manželovi věrná dokonce i po Listopadovém povstání, v němž bojoval proti Polákům. Její sestra Marie Antonie se provdala za generála Dezydery Chłapowskiho, jednoho z nejvýznamnějších polských velitelů během povstání; další sestra se provdala za ruského důstojníka.

Konstantin zemřel v červnu 1831 ve Vitebsku na choleru, krátce před jejich plánovaným vystěhováním do Petrohradu. Johana doručila jeho tělo do Petrohradu a zemřela 17. listopadu 1831. Byla pohřbena v Carskoje Selo; v roce 1929 byly její ostatky exhumovány a pohřbeny v hrobce její sestry a generála Chłapowskiho u Lešna.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Joanna Grudzińska na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Joanna Grudzińská ve Wikimedia Commons