Jindřich Frederik Stuart

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jindřich Frederik Stuart
princ z Walesu, vévoda z Cornwallu a Rothesay
Narození 19. února 1594
hrad Stirling, Skotsko
Úmrtí 6. listopadu 1612
Pochován Westminsterské opatství
Rod Stuartovci
Otec Jakub I. Stuart
Matka Anna Dánská

Jindřich Frederik Stuart (19. února 1594, Stirling - 6. listopadu 1612) byl nejstarší syn skotského krále Jakuba VI. Stuarta i jeho manželky Anny Dánské, dcery dánského krále Frederika II.

Od narození nosil tituly vévoda Rothesay, hrabě Carrick a Lord ostrovů. Jeho vychovatelem byl George Lauder of The Bass. Když v roce 1603 jeho otec vstoupil na trůn Anglie jako Jakub I. Stuart, dostal Jindřich titul vévody z Cornwalu a v roce 1610 titul princ z Walesu a hrabě Chester, spojiv tak v jedné osobě tituly mužských následníků trůnu obou zemí, Anglie a Skotska.

Jindřich ve věku 12 let

Jindřich byl mladíkem, v nějž byly vkládány velké naděje. Dvorští básníci vytvářeli vize šťastné Anglie pod spravedlivou a jasnou vládou Jindřicha IX. Jindřich však se nedožil toho, aby po smrti svého otce nastoupil na trůn - zemřel náhle v roce 1612 ve věku 18 let, pravděpodobně na břišní tyfus, a byl pochován ve Westminsterském opatství.

Jeho smrt byla považována za národní tragédii. Všechny jeho tituly převzal jeho mladší bratr Karel, do té doby stojící v Jindřichově stínu. Ten se také po smrti otce v roce 1625 stal králem Anglie a Skotska jako Karel I.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Eduard Tudor
Princ z Walesu
1610 - 1612
Nástupce:
Karel Stuart
Předchůdce:
Eduard Tudor
Vévoda z Cornwallu
1603 - 1612
Nástupce:
Karel Stuart
Předchůdce:
Jakub Stuart
Vévoda z Rothesay
1594 - 1612
Nástupce:
Karel Stuart