Jindřich Šmuk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jindřich Šmuk
Šmuk600.jpg
Narození 8. prosince 1879
Úmrtí 26. března 1927 (ve věku 47 let)
Rychvald
Funkce starosta
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jindřich Šmuk (8. prosince 187926. března 1927) byl vládní komisař pro plebiscit na Těšínsku v roce 1920 a první český starosta moravskoslezského Rychvaldu.[1]

Životopis[editovat | editovat zdroj]

„Za Jindřichem Šmukem“

Jindřich Šmuk byl synem chudého horníka Františka Šmuka v Michálkovicích. Narodil se 8. prosince 1879. Vychodil tamní obecnou českou školu, byl žákem slezského národního buditele nadučitele Sládečka.[který?] V roce 1892 se jeho otec přestěhoval do silně polské obce Rychvald.

V roce 1893 byl založen český spolek Vlastimil a v roce 1895 z velké části zásluhou bratrů Františka a Antonína Šmukových český sbor dobrovolných hasičů. Mladý Jindřich byl zaměstnán se svým otcem. V 18 letech se stal členem českého sboru dobrovolných hasičů I. oddělení a od roku 1906 jeho jednatelem. Bojoval horlivě o „českost“ Rychvaldu při obecních volbách v roce 1902 a 1903 o zřízení české školy na Podlesí a zachování českých bohoslužeb v kostele.

V boji za práva českého jazyka byl přesný, energický a vytrvalý. Již jako mladý byl členem nejvýznamnějších spolků ve městě. Stal se velitelem hasičského sboru a po smrti otce v roce 1915 se k němu všichni obraceli jako k vůdci deptaného českého lidu v Rychvaldě. V době válečné byl jako horník reklamován, aby mohl v nejkrutější době hájit práva češství. Po 28. říjnu 1918, poté co v obci nastal po převratu nevýslovný zmatek a po útěku představitelů polské moci, nikdo nevěděl co se stane a komu Těšínsko připadne, se Jindřich Šmuk postavil do čela revoluce, prohlásil Rychvald za českou obec. Postaral se o očistu všech cizích spolků a jejich majetek převzal do správy obce.

V době plebiscitní jako vládní komisař obce vedl neohrožený boj[2] o zachování Rychvaldu čsl. republice a po namáhavé práci v závodě a správě obce noc co noc stál v přední stráži na demarkační čáře, která vedla přes Rychvald.

Při prvních volbách do obce byl zvolen prvním českým starostou. Staral se o rozkvět obce, přičinil se o vybudování několika škol, obytných domů pro učitelstvo, postavení cesty, sboru církve čsl. a jiné. Byl jmenován vedoucím činitelem všech národních a kulturních korporací. Byl zvolen starostou nově vzniklé hasičské župy Orlovské a jmenován zemskou vládou Slezska okresním hasičským inspektorem.

Zemřel v sobotu dne 26. března 1927 v Rychvaldu ve věku 48 let.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Za Jindřichem Šmukem. [?]. 29.3.1927, roč. 1927. Dostupné online. (Český) 
  2. http://www.psp.cz/eknih/1920ns/ps/rejstrik/vecny/sn.HTM
  3. http://www.zsrychvald.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1444:100-let-vyroi-zaloeni-z-rychvald-vaclav&catid=71:informace-pro-rodice