Jimlíkov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jimlíkov
Letecký snímek Jimlíkova
Letecký snímek Jimlíkova
Základní informace
Charakter sídla malá vesnice
Počet obyvatel 91 (2011)
Domů 30
Lokalita
PSČ 362 25
Obec Nová Role
Okres Karlovy Vary
Katastrální území Jimlíkov (2,31 km²)
Zeměpisné souřadnice
Jimlíkov
Jimlíkov
Další údaje
Kód části obce 8940
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jimlíkov (německy Imlikau) je malá vesnice spadající pod město Nová Role. V roce 2011 zde trvale žilo 91 obyvatel.[1] Obec je plynofikována a plně odkanalyzována do kořenové čistírny odpadních vod v nejnižším místě obce. V obci je připraveno několik stavebních pozemků pro další výstavbu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1525.[2]

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Vesnice se nachází jižně od Nové Role. Okolní krajina je zemědělsky využívána a podepsal se zde i faktor povrchové těžby kaolinu. U vesnice protéká Vlčí potok. V nedávné historii byl regulován kvůli postupu povrchové těžby kaolinu.

Těžba[editovat | editovat zdroj]

Zdejší krajina je značně poznamenána povrchovou těžbou kaolinu a s ním spojených surovin. Na sever od Jimlíkova se nacházejí zatopené tůňky jako pozůstatky historického dobývání. Západně od vesnice je plavírna Božíčany a k ní přilehlé zaplavené lomy a výsypky. Zde plánuje firma v rámci rekultivačních procesů vytvořit rekreační areál Monte Kaolino.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Do Jimlíkova nevede žádná železniční trať. Obcí prochází silnice třetí třídy, která je spojnicí ve směru Nová Role - Mírová. Veřejná doprava je zajišťována v omezeném rozsahu dvěma autobusovými linkami.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad. Statistický lexikon obcí České republiky 2013. Praha: Český statistický úřad, 2013. 900 s. Dostupné online. ISBN 978-80-250-2394-5. S. 274. 
  2. Český statistický úřad. Historický lexikon obcí České republiky 1869–2005 (1. díl). Praha: Český statistický úřad, 2006. 760 s. Dostupné online. ISBN 80-250-1310-3. S. 350. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]