Přeskočit na obsah

Vietnamská republika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Jižní Vietnam)
Vietnamská republika
Việt Nam Cộng Hòa
 Vietnamský stát 19551975 Republika Jižní Vietnam 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Hymna Tiếng Gọi Công Dân
Geografie
Mapa
Rozloha
173 809 km² (v roce 1973)
Obyvatelstvo
Počet obyvatel
19 370 000 (v roce 1973)
Národnostní složení
Státní útvar
Vznik
1955 – rozdělením Vietnamského státu
Zánik
1975 – vznikem prozatímní Republiky Jižní Vietnam, v roce 1976 začleněné do Vietnamu
Státní útvary a území
Předcházející
Vietnamský stát Vietnamský stát
Následující
Republika Jižní Vietnam Republika Jižní Vietnam

Vietnamská republika (často neformálně nazývaná pouze Jižní Vietnam) byla státem nacházejícím se na území dnešní Vietnamské socialistické republiky, jižně od 17. rovnoběžky. Vznikla rozdělením původní francouzské kolonie Vietnamský stát, součásti francouzského koloniálního impéria.

Na Ženevské mírové konferenci v roce 1954 bylo jako součást mírového řešení konfliktu mezi Francií a komunisty ovládaným hnutím Viet Minh dohodnuto rozdělení Vietnamu 17. rovnoběžkou, přičemž v obou částech země měly proběhnout volby a následně rozhovory o reunifikaci. Toto řešení však bylo pod záminkou komunistických volebních manipulací na severu, vládou Vietnamské republiky, jejíž čelný představitel Ngô Đình Diệm se za podpory CIA (Edward Lansdale) chopil moci ve zfalšovaném referendu,[1] později odmítnuto. Navíc ve většinově buddhistickém (Jižním) Vietnamu tvořila elitu, i politickou, vzdělaná skupina Vietnamců převážně římskokatolického vyznání.[2]

Během své krátké existence byla republika neustále ohrožována jak vnitřními boji s organizací Vietkong, používající někdy i teroristické metody boje, jako třeba útoky na civilní obyvatelstvo, tak vměšováním Vietnamské demokratické republiky (VDR) na severu do vietnamské války. Těmto snahám, navzdory intenzivní podpoře ozbrojených sil USA, nakonec podlehla a byla tzv. Prozatímní revoluční vládou Jižního Vietnamu přivtělena k VDR, přičemž celek dostal název Vietnamská socialistická republika (dnešní Vietnam).

  1. KARNOW, Stanley. Vietnam: A History. 1997. vyd. [s.l.]: Penguin Books ISBN 978-0140265477. S. 223–224. 
  2. Ngo Dinh Diem, vietnamský prezident, který vládl téměř proti všem : mujRozhlas.cz

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]