Jiří Kejval

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ing. Jiří Kejval
Soubor:Kejval Jiri COV-04.jpg
Narození 30. listopadu 1967 (52 let)
Praha, Československo
Alma mater České vysoké učení technické v Praze
Představenstva

– předseda ČOV (od 2012)
– člen výkonného výboru ČOV (od 2006)
– místopředseda ČOV pro ekonomiku a marketing (2009–2012)
– předseda Českého veslařského svazu (1996-2014)
– individuální člen MOV (od roku 2018)
– předseda marketingové komise MOV
– předseda představenstva společnosti IOC Television and Marketing Service
– člen lékařské komise Asociace národních olympijských výborů

– člen Výkonného výboru Světové antidopingové agentury WADA
Děti 3
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Kejval (* 30. listopadu 1967 Praha) je český sportovní funkcionář, podnikatel a od roku 2012 předseda Českého olympijského výboru (ČOV). Během aktivní sportovní kariéry reprezentoval ve veslování a osmnáct let stál v čele Českého veslařského svazu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval stavební fakultu na Českém vysokém učení technickém v Praze. Je ženatý a má tři děti.

Sportovní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Jiří Kejval je mnohonásobným mistrem republiky ve veslování a někdejším dlouholetým československým a českým reprezentantem. V letech 1992 a 1993 vyhrál Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského, který je součástí pražských Primátorek. V roce 1991 se na mistrovství světa umístil na 10. pozici. V roce 1992 se měl zúčastnit olympijských her v Barceloně, kvůli nemoci partnera ve dvoučlenné posádce však na olympiádě nestartoval. Sportovní kariéru ukončil v roce 1994. Dodnes však pravidelně vesluje, běhá a výzvou jsou pro něj závody v běhu na lyžích.

Veřejné funkce[editovat | editovat zdroj]

V letech 1996–2014 zastával Jiří Kejval pozici předsedy Českého veslařského svazu. V roce 2006 se stal členem Výkonného výboru Českého olympijského výboru. V letech 2009 až 2012 byl místopředsedou ČOV pro ekonomiku a marketing. V roce 2012 se stal nástupcem Milana Jiráska v pozici předsedy ČOV. Plénum ČOV ho znovu zvolilo také o čtyři roky později. Současný mandát mu vyprší v roce 2020.

Je autorem myšlenky Olympijských festivalů (dříve parků), které od roku 2014 při olympijských hrách zpřístupňují a propagují sport mezi širokou veřejností a dětmi. Projekt převzal Mezinárodní olympijský výbor (MOV) a postupně ho šíří do dalších zemí.

V únoru 2018 na zasedání MOV při zimních olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu byl Jiří Kejval zvolen individuálním členem Mezinárodního olympijského výboru.

Dále je předsedou marketingové komise MOV a předsedou představenstva společnosti IOC Television and Marketing Services, je členem lékařské komise Asociace národních olympijských výborů. V roce 2017 byl jmenován členem Výkonného výboru Světové antidopingové agentury WADA. Všechny sportovní funkce vykonává Kejval bezplatně. Stejný dobrovolnický princip prosadil u všech volených členů vedení ČOV.

Podnikatelská činnost[editovat | editovat zdroj]

Jiří Kejval vnímá své působení ve sportu jako součást společenské zodpovědnosti. Dovolit si to může díky úspěšné podnikatelské dráze, na kterou se vydal již v roce 1991. Se svým společníkem Martinem Kulíkem tehdy založil firmu TECHO a.s., jež se z malého výrobce interiérového osvětlení stala během pěti let lídrem mezi výrobci kancelářského nábytku na českém trhu.

Vztah k umění a vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Jiří Kejval spoluzaložil v roce 1998 obecně prospěšnou společnost Prostor – architektura, interiér, design, jejímž záměrem je propagace české architektury, interiérové tvorby a designu. Dlouhodobě podporuje také Centrum současného umění DOX. Propojení sportu a kultury v duchu olympijských hodnot a ideálů prosazuje také v činnosti ČOV. Angažoval se také v nadaci American Fund for Czech and Slovak Leadership Studies, která podporuje talentované české a slovenské studenty.

V roce 2012 inicioval založení České olympijské nadace. Ta pomáhá sportovat dětem, kterým by v tom bránila složitá finanční situace rodiny. Dlouhodobě se zasazuje o zlepšení situace v oblasti společenské odpovědnosti velkých firem vůči sportu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]