Josef Gruss (lékař)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josef Gruss
MUDr. Josef Gruss
MUDr. Josef Gruss
Narození8. července 1884
Praha
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí28. května 1968 (ve věku 83 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Alma mater1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy
Povoláníhokejista, lékař, pedagog a tenista
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef (Joe) Gruss (8. července 1884 Praha[1]28. května 1968 Praha) byl český sportovec, lékař, sportovní funkcionář a organizátor, vysokoškolský pedagog a publicista.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jednalo se o druhého českého člena Mezinárodního olympijského výboru a předsedu Českého olympijského výboru v letech 19291951, významného lékaře-gynekologa a porodníka, vysokoškolského učitele a všestranného sportovce (šermíře – člen ČŠK Riegel, tenistu, lyžaře, fotbalistu, ledního hokejistu a atleta). Dále také o jednoho z tzv. prvních osmi hokejových mušketýrů respektive o jednoho z prvních osmi českých reprezentantů v ledním hokeji, kteří reprezentovali Čechy poprvé v letech 19081909, zde hrál jako hokejový brankář (a zároveň byl vedoucím české výpravy a delegátem mezinárodního kongresu LIHG). Josef Gruss v roce 1908 spoluzaložil Český svaz hokejový, jako funkcionář také působil v mateřském sportovním klubu SK Slavia, dále pracoval ve sportovních orgánech šermu (v letech 19221929 předseda ČŠK Riegel, v letech 19201925 předseda Československého šermířského svazu) a atletiky, byl i předsedou České sportovní obce. V letech 19451946 působil též jako předseda České gynekologické a porodnické společnosti, v letech 19361945 pracoval také jako šéfredaktor odborného časopisu vydávaného touto lékařskou společnosti pod názvem Československá gynekologie. V roce 2010 byl uveden do Síně slávy českého hokeje.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

  • Účastník IV. letních olympijských her v Londýně, kde reprezentoval v tenisu pod pseudonymem Josef Mičkovský ve dvouhře i ve čtyřhře, v obou soutěžích ale vypadl hned v 1. kole.
  • Jedná se také o prvního překladatele pravidel fotbalu a ledního hokeje do češtiny

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost při kostele sv.Františka na Starém Městě pražském

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]