Jeskyně Zlomísk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Národní přírodní památka
Jaskyňa zlomísk
Základní informace
Vyhlášení 2001
Rozloha x ha
Poloha
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Okres Liptovský Mikuláš
Souřadnice
Jeskyně Zlomísk
Jeskyně Zlomísk
Další informace
Kód 1747
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jeskyně Zlomísk se nachází východně od Liptovského Mikuláše, v Národní přírodní rezervaci Jánská dolina. Její dva vstupní otvory se nacházejí poblíž soutěsky nad vyvěráním Štiavnice v nadmořských výškách 809 m a 854 m, přibližně 19 m a 64 m nad dnešním tokem Štiavnice. Horní vchod je dobře přístupný a pravděpodobně odnepaměti známý pastýřům a dřevorubcům. Druhý vchod byl uměle proražený z důvodu snadnějšího přístupu do jeskynních prostor. Celková délka známých jeskynních prostor dosahuje 10 445 m s hloubkou 147 m, což jeskyni řadí mezi nejvýznamnější jeskyně na Slovensku.

V některých částech jeskyně se nachází bohatší krápníková výzdoba, zejména brčka a palicovité stalagmity vyrůstající z písčitých sedimentů. V jeskyni zimují čtyři druhy netopýrů. Početnější z nich je netopýr velký (Myotis myotis).

Chráněné území[editovat | editovat zdroj]

Jaskyňa zlomísk je národní přírodní památka ve správě příspěvkové organizace Správa slovenských jeskyní. Nachází se v katastrálním území obce Liptovský Ján v okrese Liptovský Mikuláš v Žilinském kraji. Území bylo vyhlášeno či novelizováno v roce 2001 na rozloze x ha. Ochranné pásmo nebylo stanoveno.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]