Jean Théodore Lacordaire

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jean Théodore Lacordaire
Lacordaire.jpg
Narození 1. února 1801
Châtillon-sur-Seine
Úmrtí 18. července 1870 (ve věku 69 let)
Lutych
Místo pohřbení Rosières-en-Santerre
Zaměstnavatel Université de Liège
Příbuzní Henri Lacordaire a Adrien Léon Lacordaire (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jean Théodore Lacordaire (1. února 1801 Chatillon-on-Seine18. července 1870 Liège) byl belgický entomolog francouzského původu.

Protože měl velký zájem o přírodu poslali jej rodiče studovat do Le Havre. V roce 1824 připlul do Buenos Aires, kde se stal obchodníkem. Procestoval celou Jižní Ameriku a přitom využil každé volné chvilky k pozorování místní fauny.

George Cuvier jej v roce 1830 pozval do Paříže. Setkal se zde se slavnými přírodovědci jako byli Pierre André Latreille, Jean Victoire Audouin a André Marie Constant Duméril a společně s nimi založil Francouzskou entomologickou společnost (Société Entomologique de France). Koncem roku 1830 odešel do Guyany, kde se věnoval sběru přírodnin. Do Francie se vrátil v roce 1832. V roce 1835 se stal profesorem zoologie na universitě v Lutychu, kde poznal Henri-Maurice Gaèdea (1795-1834). V roce 1837 se stal také profesorem srovnávací anatomie.

Svou aktivní činností obohatil sbírky zoologického oddělení muzea při universitě v Liege o sbírku 12 000 druhů z oborů ornitologie a ichtyologie. V letech 1834 až 1838 publikoval třísvazkové dílo Introduction à l'entomologie, comprenant les principes généraux de l'anatomie et de la physiologie des insectes (Úvod do entomologie včetně základních principů anatomie a fyziologie hmyzu). V roce 1835 publikoval Faune entomologique des environs de Paris (Entomologická fauna okresu Paříž). Jeho nejlepším dílem však je třináctisvazková Histoire naturelle des insectes, ″Genera″ des Coléoptères (1854-1876), uzavřená jeho úmrtím. Tato práce pak byla dokončena Félicienem Chapuisem.

Jeden z jeho tří bratrů, Jean-Baptiste Henri Lacordaire, byl duchovním řádu Dominikánů a významným liberálně-katolickým polemistou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jean Théodore Lacordaire na anglické Wikipedii.