Jean-François Paul de Gondi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jean-François Paul de Gondi
Jean François Paul de Gondi.jpg
Narození 29. září 1613
Marne
Úmrtí 24. srpna 1679 (ve věku 65 let)
Paříž
Místo odpočinku Bazilika Saint-Denis
Povolání spisovatel, duchovní, katolický kněz a autor memoárů
Alma mater Lycée Louis-le-Grand
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jean-François Paul de Gondi de Retz (20. září 1613 v Montmirail24. srpna 1679 v Paříži) byl francouzský římskokatolický kněz a v letech 16541662 arcibiskup pařížský. V roce 1652 byl jmenován kardinálem. Je známý svými pamětmi, které vyšly až po jeho smrti v roce 1717.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Jean-François Paul de Gondi byl v mládí určen pro kněžskou dráhu, ačkoliv se sám chtěl stát raději vojákem. Jeho strýcem byl Jean-François de Gondi, první pařížský arcibiskup a v roce 1643 se stal v jeho diecézi koadjutorem. Papež Inocenc X. jej dne 19. února 1652 jmenoval kardinálem s titulem kardinál-kněz u kostela Santa Maria sopra Minerva.

Účastnil se Frondy od jejího počátku a stal se prostředníkem mezi královnou Annou Rakouskou a parlamentáři. Když se v říjnu 1652 král Ludvík XIV. vrátil do Paříže, jedním z prvních činů kardinála Mazarina bylo Gondiho uvěznění 16. prosince na zámku Vincennes.

Dne 21. března 1654 zemřel jeho strýc, pařížský arcibiskup a kardinál Gondi nastoupil na jeho místo, i když byl stále ve vězení i přes intervence přátel a dokonce i papeže. Poté byl držen v domácím vězení na zámku v Nantes, odkud se mu podařilo uprchnout do Španělska a poté do Říma. Mazarin vyhlásil v arcibiskupství sedisvakanci. Gondi jmenoval vikáře, který spravoval diecézi místo něj. V roce 1655 nastoupil na papežský stolec Alexandr VII. zvolený s podporou kardinála Gondiho. Mazarin jej vylíčil papeži jako utajeného jansenistu, což Alexandr VII. odmítl. Kardinál se uchýlil na svůj zámek v Commercy, který v roce 1640 zdědil po své matce.

Cestoval po Evropě a zajímal se o politiku. Když v roce 1661 kardinál Mazarin zemřel, doufal ve svůj návrat, ale podcenil nelibost Ludvíka XIV. V roce 1662 tedy rezignoval na svůj arcibiskupský úřad. Na oplátku obdržel opatství Saint-Denis s vysokým beneficiem. Do Paříže se mohl vrátit v roce 1668. Pokračoval v politice, ale pouze při jednáních mezi Paříží a Římem. Zabránil papeži Alexandru VII. exkomunikovat Pařížský parlament, který se připojil k Sorbonně v boji proti dogmatu papežské neomylnosti.

Zemřel 24. srpna 1679 v klášteře Saint-Denis, kde byl pohřben.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Paul de Gondi, Paměti, Praha : Odeon, 1973.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jean-François Paul de Gondi na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

2. arcibiskup pařížský
Předchůdce:
Jean-François de Gondi
16541662
Jean-François Paul de Gondi
Nástupce:
Pierre de Marca