Jason Robards (1922)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jason Robards, cca rok 1975

Jason Robards (26. července 1922, Chicago, Illinois, USA26. prosince 2000, Bridgeport, Connecticut, USA) byl americký herec, dvojnásobný držitel ocenění Americké akademie filmových umění a věd Oscar.

Pocházel z umělecké rodiny, jeho otec Jason Robards (senior) byl uznávaný a renomovaný hollywoodský herec. Ačkoliv se narodil v Chicagu, vyrůstal v Hollywoodu. V mládí hodně sportoval, běhal, hrál baseball a zaobíral se i kulturistikou. V roce 1940 ve věku 18 let vstoupil do amerického námořnictva, kde sloužil jako radista na křižníku USS Honolulu, na němž přežil i japonský útok na Pearl Harbor v prosinci 1941.

Herecká kariéra

Po válce se rozhodl, že bude hercem. Přestěhoval se do New Yorku, kde začínal nejprve drobnými rolemi v rozhlase i na divadle. První větší roli získal až v roce 1956, první větší televizní roli ztvárnil až v roce 1960. První větší úspěch zaznamenal ve filmu Masakr na svatého Valentýna v roce 1967. Zlom v jeho kariéře nastal o rok později, kdy si jej režisér Sergio Leone vybral do svého, dnes již legendárního, snímku Tenkrát na Západě, kde ztvárnil jednu z hlavních postav – sympatického desperáta Cheyenna. Právě tato role jej už natrvalo zařadila mezi hollywoodské hvězdy. Nasledoval válečný snímek Tora! Tora! Tora! z roku 1970, kde mohl ztvárnit své vlastní osobní zkušenosti z japonského útoku na Pearl Harbor a v témže roce si pak zahrál postavu Bruta i v historickém snímku Julius Caesar.

Svého prvního Oscara získal za roli šéfredaktora deníku Washington Post ve známém filmu o aféře Watergate Všichni prezidentovi muži. Druhý Oscar pak následoval za snímek Julie z roku 1977. I ve vysokém věku byl velmi aktivním hercem. V roce 1997 navštívil Českou republiku jako host filmového festivalu v Karlových Varech.

Soukromý život

Oba jeho synové Sam Robards i Jason Robards III. se stali herci.

Externí odkazy