Jaroslav a Dana Stodolovi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Jaroslav Stodola (* 8. května 1966) a Dana Stodolová (roz. Bábiková) (* 19. července 1970) jsou čeští sérioví vrazi, kteří v letech 2001 a 2002 zavraždili a oloupili 8 osob důchodového věku. Celkem se dopustili 17 závažných trestných činů, za které byli oba odsouzeni na doživotí.

Život před vraždami[editovat | editovat zdroj]

Stodolová se narodila na Slovensku, kde se již v 15 letech provdala. O rok později se jí narodila dcera. Kvůli manželským problémům se brzy rozvedla a přestěhovala se do Česka, kde se provdala podruhé. S druhým manželem odcestovala do Kanady, kde se živila jako barová tanečnice. V roce 1997 byla cestou z práce znásilněna a podle svých slov tak utrpěla trauma a následně začala intenzivně zneužívat léky. I její druhé manželství tak skončilo rozvodem. Stodolová se odstěhovala k matce do Slavošova, do domu číslo popisné 31,[1] na Kutnohorsku, kde se provdala za již čtyřikrát soudně trestaného Jaroslava Stodolu, se kterým se seznámila už v roce 1988. Stodola pocházel z problémové rodiny. V mládí utekl z domu a brzy se osamostatnil. Byl znám jako klidný člověk. Agresivně se choval jen v opilosti. Páru se nepodařilo nalézt stabilní zaměstnání a rychle se dostali do finančních problémů.[2]

Zločiny[editovat | editovat zdroj]

Dne 30. září 2001 se zamaskovaní manželé Stodolovi vypravili do domu Aloise Miškovského (77) z Chabeřic, který byl známý tím, že půjčoval peníze. Důchodci pohrozili nožem a donutili ho vydat 160 000 Kč. Poté ho svázali a ponechali v domě, kde byl objeven ve velmi špatném stavu až o 2 dny později. Miškovský necelý rok poté zemřel.

Dne 16. listopadu 2001 se Stodolovi rozhodli vyloupit souseda Jaroslava Šandu (75) ze Slavošova, kde pobývali u matky Dany Stodolové. Zatímco se Stodola v brzkých ranních hodinách vyplížil z domu oknem, Stodolová si v kuchyni povídala s matkou a ujistila ji, že manžel ještě spí. Ten zatím přelezl plot Šandova pozemku a schoval se tak, aby měl výhled na hlavní vchod. Při akci se maskoval parukou a silonovou punčochou nataženou přes obličej. Do domu vnikl, když Šanda odešel do chléva. Schoval se za závěs v předsíni a když se Šanda vrátil, srazil ho na zem a donutil ho vydat 40 000 Kč. Při předávání peněz však Šanda Stodolovi strhl punčochu z obličeje, a ten ho v obavě z prozrazení uškrtil. Tělo uložil do postele okolo které rozmístil zapálené svíčky. Z domu odcizil několik věcí a utekl. Od jedné ze svíček došlo k požáru, který zlikvidovala hasičská jednotka. Při Šandově pitvě došlo k několika pochybením. Lékař nenahlásil poranění hlavy a přehlédl také stopy po škrcení. Protože navíc Šanda před svou smrtí mluvil o tom, že svůj dům radši zapálí než aby ho nechal svým dětem, byl případ v roce 2002 uzavřen jako úmrtí bez cizího zavinění.

Dne 28. listopadu 2001 vnikla Stodolová do domu sousedky Růženy Skohoutilové (68), která byla známa svou zálibou ve špercích. Zatímco Stodola hlídal před domem, Stodolová ženu uvnitř napadla tyčí. Společně ji poté svázali a bitím nutili prozradit, kde schovává peníze. Když odmítla, udusil ji Stodola pomocí šátku a polštáře. Pod postelí našli 50 000 Kč a odcizili několik dalších věcí. Tělo zakopali na zahradě společně s doklady a několika předměty denní potřeby. Chtěli tak vytvořit dojem, že žena někam odcestovala. Tělo Skohoutilové objevil její zeť 4. května 2002 při stavbě fóliovníku. Policie z vraždy obvinila trojici mužů, kteří v okolí okrádali důchodce. Tito pachatelé se týden před vraždou pokusili oloupit i Skohoutilovou, která se o tom zmínila matce Dany Stodolové. Později vyšlo najevo, že důvodem vraždy Skohoutilové mohlo být její vyjádření, že viděla vraha Jaroslava Šandy.

Dne 30. dubna 2002 požádali manželé Stodolovi před domem v obci Měchonice Antonína Krále (66) o vodu. Když otevřel dveře, zatlačili ho do domu. Tam ho i s jeho ženou Marií (62) svázali, každého odvedli do jiné místnosti a nutili prozradit, kde schovávají peníze. Když jim to Marie řekla, Stodola je uškrtil kabelem od lampičky. Těla poté rozvázali a pustili plynový sporák. Stodolová odešla dveřmi, Stodola za ní zevnitř zamkl a protáhl se ven okénkem na toaletě. Mrtvou dvojici objevil až jejich příbuzný, kterého na jejich zmizení upozornili sousedé. Jako předběžná příčina úmrtí bylo uvedeno udušení plynem ze sporáku. Protože však mohlo vzniknout i jeho nedbalou instalací, bylo zahájeno vyšetřování a nařízena soudní pitva. Ačkoliv na těle musely být patrné stopy po škrcení, bylo za oficiální příčinu smrti označeno udušení. Také policie při vyšetřování udělala řadu pochybení. Zcela byl ignorován názor soudních znalců, kteří vyloučili, že by sporák dokázal zaplnit plynem tak velký prostor a případ byl odložen.

Další vraždu spáchala Stodolová bez účasti manžela. Dne 14. září 2002 odjela vlakem do Jindřichova Hradce, kde se ptala na možnost zaměstnání a ubytování. Byla jí doporučena Kardašova Řečice. Tam se seznámila s Marií Čondlovou (78), jejíž důvěru si získala historkou o tom, že je obětí povodní v Praze. Žena ji nechala u sebe v domě přespat. Když se druhý den vrátila z nákupu, přistihla Stodolovou, jak jí prohledává věci. Stodolová ženu napadla, přemohla a svázala na židli. Nutila ji prozradit úkryt peněz. Když Čondlová odmítala, zacpala jí Stodolová ústa roubíkem, dvakrát ji udeřila válečkem do hlavy a čtyřikrát bodla nožem do hrudníku. Poté dům prohledala, uklidila a ještě jednu noc v něm přespala. Policie od počátku tento případ vyšetřovala jako vraždu. Podařilo se jí získat i popis podezřelé. Pátrání po její totožnosti však skončilo neúspěchem.

Dne 28. října 2002 napadli ve Slavošově Josefa Malinu (81), který bydlel v domě naproti nim. Malina se často na veřejnosti chlubil tím, že má našetřenu větší sumu peněz. Stodolovi počkali, až ráno otevře dveře, aby vyvětral. Stodola ho omráčil silným úderem do hlavy a poté jej vynesl na půdu, kde se ho pokusil oběsit na telefonním kabelu za trám. Kabel se ale přetrhl a Malina spadl na podlahu. Stodola ho ve vzteku ukopal a tělo se opět pokusil pověsit za trám, což se mu nepodařilo. Z domu si odnesli 10 000 Kč. Vkladní knížky s téměř 2 miliony nenašli. Při vyšetřování nebylo zjištěno cizí zavinění a Malinova smrt byla označena za sebevraždu. I v tomto případě došlo k několika závažným pochybením ve vyšetřování.

Dne 2. prosince 2002 se Stodolovi vloupali v Brněnci do domu ve kterém žila Božena Cerháková (92) se svou dcerou Helenou (52). Helena měla v úmyslu koupit ubytovnu, na které Stodolovi tou dobou bydleli. Předpokládali proto, že je značně bohatá. V době vloupání byla u Boženy na návštěvě i její druhá dcera Dagmar Weissová (62). Ta se pokusila bránit, ale Stodola ji přemohl a spoutal. Helenu přinutili prozradit, kde ukrývá peníze a vkladní knížky. Poté se rozhodli všechny tři ženy zabít. Dagmar uškrtil Stodola šátkem. Boženu povalil na postel a zakryl jí obličej polštářem. Když se přestala hýbat, odvedli společně Helenu do koupelny, kde ji Stodola ve vaně uškrtil. Poté, co odešel, Stodolová napustila vodu a pořezala jí zápěstí, aby vše vypadalo jako hádka sester, při které Helena zabila Dagmar a poté spáchala sebevraždu, což vedlo k srdečnímu selhání matky. Stodolová opět odešla hlavním vchodem a Stodola ze zamčeného bytu vylezl okénkem nad hlavním vchodem. Božena útok přežila, a podala velmi nesouvislé svědectví, podle kterého měl být pachatelem vysoký muž z ubytovny. Popis seděl na opakovaně trestaného Jaroslava Stodolu, který také překvapeným vyšetřovatelům sdělil své "podezření", že se jednalo o vraždu. Podle státní zástupkyně však neexistoval dostatek důkazů pro vznesení obvinění.[3]

Dopadení[editovat | editovat zdroj]

Stodolův psychický stav se po vraždách v Brněnci výrazně zhoršil a pokusil se o sebevraždu spolykáním sedativ v kombinaci s alkoholem. Stodolové se ho však podařilo zachránit a brzy se zotavil. V nemocnici se dozvěděl o bohaté důchodkyni z obce Onšovec. Koncem ledna se do místa jejího údajného bydliště vypravili, její dům však nedokázali nalézt. Dne 3. února 2003 se Stodolová záměrně ušpinila bahnem před domem Josefa Peroutky (78) v Hrádku na Kutnohorsku. Stodola poté zazvonil u jeho dveří a poprosil o vodu pro svou těhotnou manželku, která před domem údajně omdlela. Poté se ho zeptali, zda by si nemohli sednout na schody před vchodem a trochu si odpočinout. Když je důchodce vpustil brankou, donutili ho s nožem v ruce vejít do domu, který začali okamžitě prohledávat. Peroutka je upozornil na to, že očekává svého syna, proto ho zamkli ve sklepě, ve spěchu odcizili pouze nějaké sladkosti a mobilní telefon a dům opustili. Při odchodu potkali policistu, který Stodolu už dříve vyšetřoval v souvislosti se sérií podezřelých úmrtí seniorů v Slavošově a okolí. Stodola byl tehdy vytipován policií kvůli své kriminální minulosti. Policista věděl, že se dlouhodobě zdržovali na ubytovně v Brněnci a proto se jich zeptal, proč přijeli. Nedostalo se mu uspokojivé odpovědi. Když se Josef Peroutka svépomocí dostal ze sklepa a telefonicky ohlásil loupež, které se měl dopustit vysoký muž a mladá žena, vzpomněl si tento policista na své setkání se Stodolovými a ti byli zadrženi.

Stodola svou vinu přiznal, podíl Stodolové se však snažil bagatelizovat. Na základě tohoto zločinu bylo obnoveno vyšetřování dvojnásobné vraždy v Brněnci, kde Stodolovi žili a z níž byl Stodola původně podezřelý. Brzy byly zajištěny fyziologické stopy potvrzující jeho přítomnost na místě činu. Během vyšetřování Stodola trval na tom, že vraždil sám. Při rekonstrukci se však ukázalo, že vůbec netušil o poranění na rukách Heleny Cerhákové. Po ukončení vyšetřování vražd v Brněnci následovalo vyšetřování v Slavošově a okolí. Stodola i nadále odmítal účast své manželky, která se přiznat odmítla. Ke zvratu došlo ve chvíli, kdy začala vypovídat k vraždě Marie Čondlové z Kardašovy Řečice. Průběh zločinu popsala velmi přesně, za pachatele však označila manžela, který jí měl o vraždě vyprávět. Stodola podle svých slov v tento okamžik pochopil, že Stodolová je "mrcha" a rozhodl se ji nadále nekrýt. Poté věrohodně popsal průběh všech jimi spáchaných zločinů.[4] Dne 26. dubna 2004 byli oba manželé Krajským soudem v Hradci Králové odsouzeni k doživotnímu vězení.[5] Během výkonu trestu spolu komunikovali výhradně písemně, ačkoliv se mohli stýkat. V roce 2006 byli v nepřítomnosti po vzájemné dohodě rozvedeni.[6]

Odraz v kultuře[editovat | editovat zdroj]

V roce 2023 byl v režii Petra Hátleho natočen film Manželé Stodolovi, který je inspirován skutečnými událostmi a činy manželů Stodolových.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KOTĚŠOVCOVÁ, Iva. Domy hrůzy! Nikdo je nechce… Místa, kde zabíjeli Stodolovi. Aha! [online]. 2008-03-05 [cit. 2018-07-13]. Dostupné online. 
  2. ŽENA-IN, Když vraždí ženy: Dana Stodolová http://zena-in.cz/clanek/kdyz-vrazdi-zeny-dana-stodolova?autor=12243
  3. Slušný Jaromír - Černá kniha českých bestiálních vrahů: Vrahové, které nehledali (str. 184 - 205); nakladatelství XYZ, Praha 2006
  4. Legendy kriminalistiky: Stodolovi I. www.ceskatelevize.cz [online]. [cit. 2017-02-17]. Dostupné online. 
  5. Miloslav Jedlička - Jaroslav Stodola a Dana Stodolová, http://kriminalistika.eu/muzeumzla/stodola/stodola.html
  6. Blesk.cz - Brutální vrazi Stodolovi: Rozvod! http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/57871/brutalni-vrazi-stodolovi-rozvod.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]