Janus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Janus (rozcestník).
Janus
Románská busta Janus, Vatikánská muzea
Románská busta Janus, Vatikánská muzea
Manžel(ka)Juturna
Venilia
DětiCanens
Fontus
RodičeSaturn a Caelus a Entoria a Hekaté
PříbuzníHymnus[1], Felix[1] a Faustus[1] (sourozenci)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Janus
mužské jméno
Svátek???
Původlatinský
Četnost v Česku1
Pořadí podle četnosti17610
Podle údajů z roku2017
Četnost jmen a příjmení graficky na mapě, četnost dle ročníků v grafu, původ a osobnosti

Janus byl v římské mytologii bůh vrat, dveří, vchodů, začátků a konců. Nejznámějším pozůstatkem je v moderní kultuře jmenovec, měsíc leden (Januar). Ačkoliv byl Janus obvykle zobrazován se dvěma opačnými tvářemi (Janus Geminus – dvojčata nebo Bifrons – Dvoutvářný), byl vlastně Quadrifrons, tedy bůh čtyř tváří (quadrifrons je latinské slovo značící v překladu čtyři čela, čtyři tváře). Janusovy dvě tváře (vousatá a bezvousá) představují slunce a měsíc.

Janus byl často používán jako symbol změny a přeměny, jako například přeměna minulosti v budoucnost, přechod z jednoho stavu do druhého, přeměna dětství v dospělost. Byl uctíván jako bůh času setí, začátku sklizně, bůh svateb, narození nebo jiných začátků. Byl představitelem božstva, které bylo uctíváno jako středové božstvo v době přechodu od barbarství k civilizované kultuře, přechodu od vesnic do měst nebo přechodu z mládí do dospělosti.

Janus pocházel z Thessálie v Řecku. Měl mnoho dětí včetně Tiberina. Janus a jeho pozdější žena Juturna byli rodiče Fonta. Další jeho ženou byla Jana.

Janus je jedním z mnoha románských bohů, který nemá jednoznačný protějšek v řecké mytologii, ale v řecké mytologii jej nacházíme jako složeninu několika bohů (např. Hermathena, Hermares, Hermaphroditus, Hermanubis).

V následujícím období, po době románské je chápán jako ohlašovatel Nového (zlatého) věku, ve kterém dochází k rozmachu zemědělství, zákonodárství, bankovnictví atd., přičemž Janus již není uctíván. Zánik uctívání spadá do doby, kdy Romulus a jeho muži unesli Sabinky a Janus na základě této skutečnosti způsobil obrovskou erupci a poté zmizel.[zdroj?] Na jeho počest byly dveře jeho chrámů otevřeny v době války a naopak zavřeny v době míru.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Karl Gottfried Wilhelm Vollmer: Iron Mountain Phoenix Data Center. Stuttgart. 1874. Dostupné online. [cit. 2017-07-10]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]