Jan Zikmund Zápolský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jan II. Zikmund Zápolya

Jan II. Zikmund Zápolský (7. července 1540, Buda, Uhersko - 14. března 1571, Gyulafehérvár, Sedmihradsko) byl uherský král v letech 1540 - 1570 a sedmihradský kníže. Jeho otec byl Jan Zápolský a matka Isabela Jagellonská. Otec zemřel dva týdny po jeho narození, takže králem se stal již jako novorozenec, skutečně vládla do jeho dospělosti jeho matka s podporou Sulejmána I. Po převzetí vlády vydal v roce 1568 Tordský edikt, první široký dekret o náboženské svobodě v novodobé historii Evropy a podpořil zřízení unitářské církve v Sedmihradsku. Podporoval otevřený dialog mezi všemi náboženskými názory, vyznával veřejnou debatu mezi katolíky, luterány a unitářstvím, včetně židů a muslimů.

Odstoupení[editovat | editovat zdroj]

V roce 1570 odstoupil ve prospěch Habsburků, kdy na trůn usedl Maxmilián II. Habsburský. Téhož roku se stal prvním sedmihradským knížetem. Je pohřben v Katedrále svatého Michaela v Alba Iulii.

Jeho přáním bylo, aby následníkem v Sedmihradsku se stal Gáspár Bekes, ale šlechtici jeho přání nevyslyšeli a panovníkem Sedmihradska byl zvolen Štěpán Báthory. Toto vedlo ke krátké občanské válce, která skončila vítězstvím Báthoryho.

Předchůdce:
Jan Zápolský
Znak z doby nástupu Uherský král
Jan II.
1540 - 1570
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Maxmilián II. Habsburský
Předchůdce:
nový titul
Znak z doby nástupu Vojvoda sedmihradský
Jan I.
1570 - 1571
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Štěpán Báthory

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku John II Sigismund Zápolya na anglické Wikipedii.