Jan González de Castrillo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jan González de Castrillo.

Sv. Jan González de Castrillo (14301479), světec, člen řádu augustiniánů poustevníků.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí

Jan González de Castrillo se narodil v roce 1430 v San Facundo ve Španělsku. Pro své rodiče byl dítětem takřka vymodleným a dostalo se mu v rodině láskyplné péče. Vzdělání dostal u benediktinů.

Ve dvaceti letech byl společníkem biskupa z Burgosu, který jej také v roce 1456 vysvětil na kněze. Jeho oblíbeným místem byl kostel burgosského kláštera augustiniánů, kde se také Jan stal svědkem zázračného uzdravení člověka stiženého dnou, který prosil u kříže.

Cesta do řádu

Jan toužil po dokonalejší službě Bohu a po usebraném životě. Vyprosil si u biskupa uvolnění, zřekl se všeho, co mu biskup za setrvání nabízel a vzal pouze chudé místo kaplana kostela sv. Agáty v Burgosu, o které sám biskupa požádal. Ve třiceti letech v roce 1460 se odebral do Salamanky, kde po čtyři roky studoval. Stal se věhlasným řečníkem ve věci duchovní tematiky. Žil velice asketicky a konal kající skutky.

Podařilo se mu pomocí modliteb a sebezáporů usmířit dva šlechtické rody, kteří mezi sebou měli nepřátelství, jenž se neobešlo bez prolití krve. Jan onemocněl a před složitou operací učinil slib že pokud přežije, stane se řeholníkem. Operace dopadla dobře, Jan se uzdravil a dle svého slibu vstoupil do kláštera. Jeho působištěm se stal klášter augustiniánů poustevníků v Salamance.

Dne 28. srpna 1464, v den svátku zakladatele řádusv. Augustina, velkého teologa a biskupa, složil slavné sliby. Poměrně brzy poté byl zvolen převorem kláštera.

Život řeholní

Jan byl horlivým kazatelem a zpovědníkem. Naprosto nepokrytě z kazatelny Jan kritizoval zlořády tehdejší doby, jako byl útlak chudých či pohoršlivé odívání, které v té době nosily ženy. Velmi málo spal, hodně času trávil modlitbou. Modlitbou se připravoval na slavení Mše svaté, kterou sloužil denně ráno. Jeho celebrace se dle legend obvykle neobešla bez mysticých zážitků.

Smrt

Vypráví se, že jistá žena svedla mladíka, ten se u Jana vyzpovídal, načež jej Jan přivedl k pokání a mladík za čas vstoupil do kláštera. Žena, jenž mladíka svedla, prorokovala Janovi do roka smrt. To se skutečně stalo a Jan za rok zemřel na otravu jedem. Zemřel připraven na setkání s Bohem a s modlitbou za nepřátele. To bylo v roce 1479 a Janovi bylo 49 let. Kanonizován byl roku 1690.

Citáty[editovat | editovat zdroj]

  • Kazatel musí být v srdci odhodlán hlásat pravdu, i kdyby měl za ni podstoupit smrt.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SCHAUBER, Vera; SCHINDLER, Hanns Michael. Rok se svatými. 2. vyd. Kostelní Vydří : Karmelitánské nakladatelství, 1997. 702 s. ISBN 80-7192-304-4.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Životopis na http://catholica.cz