James Tiptree mladší

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
James Tiptree mladší
Alice at river.jpg
Rodné jméno Alice Hastings Bradley
Narození 24. srpna 1915
Chicago
Úmrtí 19. května 1987 (ve věku 71 let)
McLean
Příčina úmrtí střelná rána
Pseudonym James Tiptree Jr.
Povolání romanopiskyně, spisovatelka, autorka, psycholožka, umělkyně a autorka sci-fi
Alma mater Univerzita George Washingtona
Sarah Lawrence College
Americká universita
Žánr science fiction
Významná díla Ten Thousand Light-Years from Home
Warm Worlds and Otherwise
Star Songs of an Old Primate
Out of the Everywhere and Other Extraordinary Visions
Byte Beautiful: Eight Science Fiction Stories
… více na Wikidatech
Ocenění Nebula Award for Best Short Story (1973)
Hugo Award for Best Novella (1974)
Nebula Award for Best Novella (1976)
Nebula Award for Best Novelette (1977)
Hugo Award for Best Novella (1977)
… více na Wikidatech
Manžel(ka) Huntington D. Sheldon (1945–1987)
Rodiče Mary Hastings Bradley[1]
Podpis Podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

James Tiptree mladší (24. srpna 1915 - 19. května 1987) byl pseudonym americké spisovatelky sci-fi Alice Bradley Sheldonové, který používala od roku 1967 až do své smrti. Občas Sheldonová psala i pod pseudonymem Raccoona Sheldon (1974-1977). Tiptree / Sheldonová byla nejvýrazněji oceňována za porušení bariéry mezi psaním vnímaným jako neodmyslitelně "mužské" nebo "ženské" - až do roku 1977 nebylo veřejně známo, že James Tiptree mladší je žena.

Život[editovat | editovat zdroj]

Bradleyová pocházela z intelektuální rodiny v intelektuální enklávě Hyde Park, univerzitní čtvrti v městě Chicago. Její otec byl Herbert Bradley, právník a přírodovědec, a její matka Mary Hastings Bradley plodná spisovatelka beletrie a cestopisů. Alice cestovala po světě se svými rodiči od útlého věku. Byla malířkou a pod jménem "Alice Bradley Davey" kritičkou umění pro Chicago Sun v letech 1941 a 1942. V letech 1934 - 1941 byla vdaná za Williama Daveyho.

V roce 1942 nastoupila do armádního letectva. V roce 1945 se provdala za svého druhého manžela, jímž byl Huntington D. Sheldon, a byla propuštěna z armády v roce 1946, v té době začala se svým manželem podnikat. Ve stejném roce byl vydán její první příběh ("The Lucky Ones"). V roce 1952 byly ona a její manžel vyzváni ke spolupráci se CIA. Alice od této práce odstoupila v roce 1955 a vrátila se na univerzitu. Získala titul bakaláře umění (1957-59) a v roce 1967 doktorát z experimentální psychologie. Disertační práci napsala o reakcích zvířat na nové podněty v různých prostředích.

Sheldonová měla složitou sexuální orientaci. "Někteří muži se mi hodně líbí, ale od začátku, ještě než jsem měla zkušenosti, to byly vždy dívky a ženy, které mě rozpalovaly." [2]

19. května 1987, ve věku 71 let, Sheldonová usmrtila svého manžela, kterému bylo 84 let a byl téměř slepý, a pak spáchala sebevraždu. Byli nalezeni mrtví, ruku v ruce ve své posteli, ve svém domě ve Virginii.

Spisovatelka science fiction[editovat | editovat zdroj]

Sheldonová přijala pseudonym James Tiptree mladší v roce 1967. Jméno "Tiptree" pochází ze sklenici marmelády, a "mladší" byl nápad jejího manžela. V interview se vyjádřila takto: "Mužské jméno mi připadalo jako dobrá kamufláž. Měla jsem pocit, že člověk tak nebude tolik vyčnívat. Měla jsem příliš mnoho zkušeností s tím být první žena na nějaké zatracené pozici." [3] Tento pseudonym fungoval poměrně dlouho i díky tomu, že ačkoliv bylo známo, že se jedná o pseudonym, mělo se za to, že jej používá vysoce postavený muž kvůli zachování své pověsti. Obecně se věřilo, že se spíše jedná o muže, ačkoliv některá témata v Tiptreeho příbězích podporovala spekulace, že se může jednat i o ženu.

Tiptree nikdy neuspořádal žádné veřejné vystoupení, ale pravidelně vedl korespondenci s fanoušky a dalšími autory sci-fi. Dokonce poskytoval některé životopisné údaje, ale nikdy se jasně nevyjádřil k otázce svého pohlaví. Mnoho z výše uvedených detailů (např. kariéra u letectva) byly uvedeno v dopisech které Tiptree psal. Po smrti Mary Hastings Bradleyové v roce 1976 Tiptree uvedl, že jeho matka, také spisovatelka, zemřela v Chicagu - podrobnost, které vedla zvídavé fanoušky k nálezu nekrologu s odkazem na Alice Sheldonovou. Brzy bylo vše odhaleno.

Odhalení jejího jména a pohlaví mělo daleko méně nepříznivý dopad na názory na její talent, než se Sheldonová obávala. V roce 1977 konečně získala cenu Nebula (za povídku "Screwfly Solution" o mužích, kteří na základě tajemné infekce začnou agresivně vraždit ženy).

Popis tvorby[editovat | editovat zdroj]

Tiptree / Sheldonová byla eklektická spisovatelka, který se odvažovala pustit se do různých žánrů a subžánrů, často kombinují technologické zaměření hard science fiction s popisem sociologických a psychologických problémů odpovídajících spíše soft science fiction. Mnoho z jejích příběhů je odkazem space opery a pulpu, které v mládí četla, ale obvykle jim dodala temnější tóny - vesmírné cesty jsou například často spojeny s drastickým duchovním odcizení, a/nebo transcendentním zážitkem, který přináší naplnění, ale také smrt.

Dalším výrazným tématem je u Sheldonové napětí mezi svobodnou vůli a biologickým determinismem nebo rozumem a sexuální touhou. Sex je u Sheldonové realisticky popsán, někdy je zobrazen hravě, ale častěji je hrozivou silou.

Před odhalením své identity byl Tiptree často označován za nezvykle feministického spisovatele science fiction - zejména kvůli povídce "Ženy, které muži nevidí", příběh dvou žen, které navštíví mimozemšťané a které spíše dobrovolně odcházejí ze Země, než že by byly uneseny. Na druhou stranu Sheldonová popsala i poněkud bezbarvou a nemilosrdnou společnost žen-klonů v "Houstone, Houstone, slyšíte?"

Její dva romány, vydané na sklonku kariéry, nebyly tak pozitivně přijaty jako její nejznámější příběhy.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Sbírky povídek[editovat | editovat zdroj]

 • Ten Thousand Light-Years from Home (1973)
 • Warm Worlds and Otherwise (1975)
 • Star Songs of an Old Primate (1978)
 • Out of the Everywhere and Other Extraordinary Visions (1981)
 • Byte Beautiful: Eight Science Fiction Stories (1985)
 • The Starry Rift (1986)
 • Tales of the Quintana Roo (1986)
 • Crown of Stars (1988)
 • Her Smoke Rose Up Forever (1990)

Romány[editovat | editovat zdroj]

 • Up the Walls of the World (1978)
 • Brightness Falls from the Air (1985)

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Virginia Blain, Isobel Grundy, Patricia Clements: The Feminist Companion to Literature in English.
 2. https://archive.is/20080804044336/http://www.houstonvoice.com/2006/9-2/arts/books/books.cfm Houstonvoice.com
 3. Profile in April 1983 issue of Isaac Asimov's Science Fiction Magazine.