Jakob Sprenger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jakob Sprenger
Narození1435 nebo 1438
Rheinfelden
Úmrtí6. prosince 1495
Štrasburk
Alma materKolínská univerzita
Povoláníteolog, římskokatolický kněz a inkvizitor
Nábož. vyznáníkatolická církev
FunkceMinister-President of Hesse
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jakob Sprenger (1435 Rheinfelden, Přední Rakousy6. prosince 1495 Štrasburk) byl kněz a údajný spoluautor spisu Malleus maleficarum (Kladiva na čarodějnice).

Život[editovat | editovat zdroj]

V sedmnácti letech byl přijat mezi dominikány. Později se stal horlivým reformátorem uvnitř řádu. V letech 14721488 působil jako převor konventu v Kolíně nad Rýnem. V roce 1474 zde založil největší německé Růžencové bratrstvo. Patřili do něj dokonce i císař Fridrich III. a jeho syn Maxmilián I.

V Kolíně byl také v roce 1480 jmenován děkanem teologické fakulty Kolínské univerzity. Výuková místnost bývala při jeho přednáškách přeplněna posluchači. Následujícího roku byl Sprenger jmenován do pozice inkvizitora pro oblast Mohučska, Trevírska a Kolínska.

Spojení s Malleus maleficarum[editovat | editovat zdroj]

K rozšíření názoru o Sprengerově spoluautorství na spisu Malleus maleficarum přispěla papežská bula Summis desiderantes affectibus papeže Inocence VIII. z roku 1484. Papež v ní Sprengera žádá, aby pomáhal Heinrichu Kramerovi v jeho práci.

Všechna vydání knihy po roce 1519 už uvádějí Sprengera za Kramerova spoluautora.

Odborníci nyní uvádějí, že Sprenger se o čarodějnice nezajímal a nemůže proto být spojován s jakýmkoliv čarodějnickým procesem. Jeho osobní vztah ke Kramerovi byl zatrpklý a využíval svého postavení k tomu, aby Kramerovi značně ztěžoval jeho práci i život. [1] Někteří badatelé se tedy domnívají, že Sprengerovo spojení s Malleus maleficarum je pouze výsledkem Kramerových snah propůjčit knize co nejvíce autority. [2]

Novější výzkum však ukazuje, že i když hlavním autorem knihy byl Kramer, Sprenger se na jejím vytváření také podílel, a to minimálně tím, že do první části spisu přispěl teoretickým materiálem.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. K. B. Springer, Dominican Inquisition in the archidiocese of Mainz 1348-1520, in: Praedicatores, Inquisitores, Vol. 1: The Dominicans and the Medieval Inquisition. Acts of the 1st International Seminar on the Dominicans and the Inquisition, 23-25 February 2002, ed. Arturo Bernal Palacios, Rome 2004, p. 345-351.
  2. Například Hans Peter Broedel, The "Malleus Maleficarum" and the Construction of Witchcraft: Theology and Popular Belief (2003) p. 19.
  3. Christopher S. Mackay (ed.): Henricus Institoris, O.P. a Jacobus Sprenger, O.P . In: Malleus maleficarum. Vol. 1, Cambridge 2006, s. 103-121.

V tomto článku byly použity překlady textů z článků James Sprenger na anglické Wikipedii a Jakob Sprenger (Inquisitor) na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]