Jakob Christan Schaeffer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jakob Christan Schaeffer
Jakob Christian Schaeffer nebo Schäffer
Jakob Christian Schaeffer nebo Schäffer
Narození 30. května 1718
Querfurt
Úmrtí 5. ledna 1790
(ve věku 71 let)
Řezno
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tabule z díla Elementa entomologica

Jakob Christian Schaeffer nebo Schäffer (30. května 1718 Querfurt5. ledna 1790 Řezno) byl německý protestantský teolog, přírodovědec a vynálezce. Jím popsané druhy se označují zkratkou Schaeff.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

V letech 1736-1738 studoval teologii v Halle, doktorát teologie získal roku 1760 ve Wittenbergu a 1763 v Tübingenu. Od roku 1741 byl mimořádným profesorem a od roku 1779 byl pastorem a superintendentem v Řezně. Byl členem akademií v Göttingenu, v Mnichově, v Paříži, v Lundu, v Uppsale, v Petrohradě a dalších. Od roku 1764 byl členem Královské společnosti v Londýně. Korespondoval zejména s C. von Linné a s Réaumurem a byl zakládajícím členem Bavorské akademie věd. Císař Josef II. ho vyznamenal zlatým řetězem.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Zabýval se soustavnou zoologií a botanikou, hlavně studiem ptáků, hmyzu a hub. Roku 1759 vydal knihu o léčivých rostlinách, v letech 1762-1764 bohatě ilustrované čtyřsvazkové dílo o houbách v Bavorsku, roku 1774 Elementa ornithologica o klasifikaci ptáků a roku 1779 Museum ornithologicum s popisy ptáků ze své sbírky a opět ilustrovaný třísvazkový popis bavorského hmyzu s 280 ručně kolorovanými mědirytinovými tabulemi, kde je přes 3000 vyobrazení.[1]

V Řezně zřídil Museum Schaefferianum, veřejně přístupnou přírodovědnou sbírku čili kabinet. Zabýval se také pokusy s elektřinou, vynalezl a popsal mechanickou pračku a pilu a dlouho se zabýval možnostmi výroby papíru z nejrůznějších rostlinných materiálů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ottův slovník naučný, heslo Schaeffer.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo Schaeffer. Sv. 22, str. 943

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Tento článek využívá informace z odpovídajícího článku anglické a německé Wikipedie.