Jacob Christian Schäffer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jacob Christian Schäffer
Narození30. května 1718
Querfurt
Úmrtí7. ledna 1790 (ve věku 71 let)
Řezno
BydlištěNěmecko
Alma materUniverzita Martina Luthera
Povoláníbotanik, ornitolog, lepidopterolog, teolog, mykolog a přírodovědec
ZaměstnavatelUniverzita Martina Luthera
Nábož. vyznáníkatolicismus
Funkcetajný rada
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tabule z díla Elementa entomologica

Jakob Christian Schäffer nebo Schaeffer (30. května 1718 Querfurt5. ledna 1790 Řezno) byl německý protestantský teolog, přírodovědec a vynálezce. Jím popsané druhy se označují zkratkou Schaeff.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

V letech 1736-1738 studoval teologii v Halle, doktorát teologie získal roku 1760 ve Wittenbergu a 1763 v Tübingenu. Od roku 1741 byl mimořádným profesorem a od roku 1779 byl pastorem a superintendentem v Řezně. Byl členem akademií v Göttingenu, v Mnichově, v Paříži, v Lundu, v Uppsale, v Petrohradě a dalších. Od roku 1764 byl členem Královské společnosti v Londýně. Korespondoval zejména s C. von Linné a s Réaumurem a byl zakládajícím členem Bavorské akademie věd. Císař Josef II. ho vyznamenal zlatým řetězem.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Zabýval se soustavnou zoologií a botanikou, hlavně studiem ptáků, hmyzu a hub. Roku 1759 vydal knihu o léčivých rostlinách, v letech 1762-1764 bohatě ilustrované čtyřsvazkové dílo o houbách v Bavorsku, roku 1774 Elementa ornithologica o klasifikaci ptáků a roku 1779 Museum ornithologicum s popisy ptáků ze své sbírky a opět ilustrovaný třísvazkový popis bavorského hmyzu s 280 ručně kolorovanými mědirytinovými tabulemi, kde je přes 3000 vyobrazení.[1]

V Řezně zřídil Museum Schaefferianum, veřejně přístupnou přírodovědnou sbírku čili kabinet. Zabýval se také pokusy s elektřinou, vynalezl a popsal mechanickou pračku a pilu a dlouho se zabýval možnostmi výroby papíru z nejrůznějších rostlinných materiálů.

Jacob Christian Schäffer má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku Schaeff.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ottův slovník naučný, heslo Schaeffer.
  2. BRUMMITT, Richard Kenneth; POWELL, C. E. Authors of Plant Names. Kew: Royal Botanical Gardens, 1992. Dostupné online. ISBN 1-84246-085-4. (anglicky) Mezinárodní rejstřík jmen rostlin je zapracován do seznamu botaniků a mykologů dle zkratek. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]