Jaderná elektrárna Visaginas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jaderná elektrárna Visaginas
Chybí zde svobodný obrázek
StátLitvaLitva Litva
UmístěníVisaginas
StavPlánování zrušeno
Začátek výstavby?
Dokončení?
Plánovaná životnostminimálně 60 let
Jaderná elektrárna
Reaktory v provozu0
Plánované reaktory
Odstavené reaktory2 × RBMK-1500 (JE Ignalina)
Typ reaktorůAP1000/ABWR
PalivoUran 235U
Elektrická energie
Plánovaný výkon3400 MW
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jaderná elektrárna Visaginas byla plánovaná jaderná elektrárna v Litvě, jež měla nahradit dnes již odstavenou jadernou elektrárnu Ignalina.

Historie a technické informace[editovat | editovat zdroj]

Po odstavení Ignalinské jaderné elektrárny 31. prosince 2009, částečně ještě předtím, původně plánovala Litva vybudovat novou jadernou elektrárnu společně s Lotyšskem, Estonskem a Polskem. Byla proto založena národní energetická organizace LEO LT. V důsledku změny moci v zemi v roce 2008 se však změnily také vyhlídky na rozvoj jaderné energie.

Bylo rozhodnuto rozpustit LEO LT a přilákat strategického investora se zkušenostmi s výstavbou jaderné elektrárny. Výběrové řízení bylo vyhlášeno na konci prosince 2009 a již v únoru 2010 ministerstvo energetiky oznámilo, že 25 společností kontaktovalo tamní vládu. Ze seznamu uchazečů bylo vybráno pět společností, do léta 2010 zůstaly jen dvě. Do začátku prosince 2010 selhalo výběrové řízení na investora pro novou elektrárnu z důvodu, že všichni potenciální investoři nakonec odmítli účastnit se výběrového řízení.[1]

V lednu 2016 bylo oznámeno, že práce na projektu jaderné elektrárny Visaginas byly pozastaveny kvůli nepříznivé situace na trhu prodeje elektřiny.[2]

Reaktory[editovat | editovat zdroj]

Očekávalo se, že při stavbě budou použity reaktory AP1000 od americké společnosti Westinghouse, nebo ABWR (Advanced Boiling Water Reactor) od japonské společnosti Hitachi. Výkon elektrárny měl být od 3000 MW do 4000 MW. Při práci na projektu bylo zohledňováno to, aby byla zachována infrastruktura chladicího systému, aby bylo možné zachovat přítokový i odtokový kanál.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Висагинская АЭС na ruské Wikipedii.

  1. Премьер Литвы не видит "экономической логики" в Балтийской АЭС - ВОЙНА и МИР. www.warandpeace.ru [online]. [cit. 2021-04-03]. Dostupné online. 
  2. КУРС, The Baltic Course-Балтийский. Lithuania's ex-minister: Visaginas NPP plant project dead. The Baltic Course | Baltic States news & analytics [online]. [cit. 2021-04-03]. Dostupné online.