Jacinto Castañeda Puchasóns

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatý
Jacinto Castañeda Puchasóns
Kněz, řeholník a mučedník
Narození13. ledna 1743
Xàtiva, Španělsko
Úmrtí7. listopadu 1773 (ve věku 30 let)
Ket Chợ, Vietnam
Příčina úmrtípoprava stětím
Svátek7. listopad
Státní občanstvíŠpanělsko
ŘádŘád bratří kazatelů
Vyznáníkatolická církev
Blahořečen20. května 1906
Pius X.
Svatořečen19. června 1988
Jan Pavel II.
Uctíván církvemiŘímskokatolická církev a církve v jejím společenství
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Jacinto Castañeda Puchasóns, O.P. (13. ledna 1743, Xàtiva7. listopadu 1773, Ket Chợ) byl španělský římskokatolický kněz, misionář, řeholník Řádu bratří kazatelů a mučedník.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 13. ledna 1743 ve španělské Xàtivě jako syn královského písaře Josého Castañedy a jeho manželky Josefy Marie Puchasóns. Byl pokřtěn jako Felix Tomáš Jáchym Tadeáš.

V mládí vstoupil do dominikánského řádu a přijal řádové jméno Jacinto (Hyacint). Filosofická a teologická studia získal v Orihuele. Roku 1761 přišla žádost z dominikánské provincie z Filipín, aby mladí řeholníci přišli pracovat jako misionáři. Jacinto tuto nabídku přijal. Svá studia dokončil v Manile a 2. června 1765 byl vysvěcen na kněze.

Kvůli misií v Číně začal studovat mandarínštinu v Macau. V této oblasti začal pomáhat chudým a nemocným lidem a také pronásledovaným křesťanům.

Dne 17. července 1769 byl uvězněn státními orgány s otcem Lavillou. Před královským soudem byl odsouzen k věcnému vyhnanství a 3. října opustil vězení. Začátkem prosince dorazil do Macaa a 9. února 1770 se vydal do Vietnamu. Do této země dorazil 22. března. Po třech letech misionářské činnosti těžce onemocněl, ale i přes svou nemoc se stále snažil pracovat.

Dne 1. října 1773 byl znovu zajat státními orgány a to spolu se svým spolubratrem, otcem sv. Vincentem Lê Quang Liêmem. Po mučení byli oba odsouzeni k trestu smrti. K popravě došlo 7. listopadu v Ket Chợ.

Dne 19. června 1988 jej papež sv. Jan Pavel II. svatořečil ve skupině 117 vietnamských mučedníků.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]