Jóaš (Judsko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jóaš
Portrét
Narození 9. století př. n. l.
Jeruzalém
Místo úmrtí Judské království
Potomci Amasjáš
Otec Achazjáš
Matka Zibiah

Jóaš (hebrejsky: יהואש המלך) byl sedmým králem samostatného Judského království. Vládl podle Bible 40 let (podle historiků přibližně v letech 835796 př. n. l.).

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z rodu Davidova, byl synem krále Achazjáše a Sibjy z Beer-šeby, vnuk Atalji. Když se Atalja, po smrti svého syna, zmocnila vlády a nechala vyvraždit královskou rodinu, byl roční Jóaš zachráněn svou tetou Jóšabat (sestrou Achazjáše) a jejím manželem Jójadou (nejvyšším knězem) po šest let ukrýván v Hospodinově chrámě.

Převrat[editovat | editovat zdroj]

V roce 835 př. n. l. byl Jójadou, který na svou stranu získal armádu, korunován a Atalja byla při tomto převratu zabita. Pod vlivem Jójady pak nechal Jóaš strhnout Baalův chrám a obnovit chrám Hospodinu. Opravě Božího domu se věnuje velká část textu v Královských knihách, pojednávající o králi Jóašovi.

Odpadnutí[editovat | editovat zdroj]

Po smrti Jójady (ten se dožil neuvěřitelných 130 let) král Jóaš pod vlivem judských velmožů uctívání Hospodina opustil a dokonce nechal Jójadova syna Zekarjáše (kněze a proroka, který ho napomínal) ukamenovat [2Pa 24,20][1]. Jeho vláda končí, když aramejské vojsko vydrancuje zemi a těžce nemocný král je na svém lůžku zavražděn vlastními lidmi. Jóaš vládl v Judsku 40 let. Po něm na jeruzalémský trůn nastoupil jeho syn Amasjáš.

Hodnocení[editovat | editovat zdroj]

Bible vyhodnocuje Jóašův život rozporuplně. Královské knihy mluví pouze o pozitivních částech jeho života, zatímco knihy Paralipomenon (Knihy Letopisů) zmiňují i zločin, při němž nechal zavraždit Božího proroka – kněze Zekarjáše. Tento čin byl natolik závažný, že o něm mluvil dokonce Ježíš Nazaretský – a to v Matoušovi[2] i Lukášovi[3].

Rozdíl ve vyprávění biblických knih je způsoben rozdílnými autory knih. Zatímco Knihy královské vznikaly pod silným vlivem judských králů a pisatel žil pravděpodobně před babylonským zajetím a během něj, Knihy letopisů byly napsány až po návratu z babylonského zajetí a vznikaly pod vlivem Ezdrášovy komunity knězů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.biblenet.cz/bible/index.php?expression=2Pa+24%2C20-21
  2. Bible (Matouš 23,29-35) - http://www.biblenet.cz/bible/index.php?expression=Matou%9A+23%2C29-35
  3. Bible (Lukáš 11,47-52) - http://www.biblenet.cz/bible/index.php?expression=Luk%E1%9A+11%2C47-52
Králové Judského království
Předchůdce:
Atalja
835796 př. n. l.
Jóaš (Judsko)
Nástupce:
Amasjáš