Přeskočit na obsah

Ján Rak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ján Rak
Narození28. srpna 1915
Hradište pod Vrátnom
Úmrtí6. října 1969 (ve věku 54 let)
Bratislava
Povoláníspisovatel, básník, překladatel a publicista
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ján Rak (28. srpna 1915, Hradište pod Vrátnom, Uhersko6. října 1969, Bratislava) byl slovenský básník a překladatel, představitel nadrealismu.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v malorolnické rodině a své vzdělaní získal v Hradišti pod Vrátnom, Brezové pod Bradlom a v Bratislavě. V letech 19381939 pracoval na Řediteství pošt a telekomunikací, v letech 19391945 na Ředitelství státních železnic a od roku 1945 až do své smrti v roce 1967 byl zaměstnancem Československých státních drah – Správy Východní dráhy.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Svá první díla začal zveřejňovat v roce 1941 v různých sbornících, kde uveřejňoval jak své verše, tak i teoretická díla. Knižně debutoval v roce 1942 sbírkou básní Je vypredané. Jeho tvorba byla ovlivněna zejména nadrealismem. Ve svých dílech vyjadřoval kritiku vůči negativním společenským jevům, ale také dával prostor pro popis pozitivních věcí v životě a pozitivním mravním cílům. Často sa vrací k motivům války, úsilí o nastolení míru, k mytologii i k přírodě. Kromě vlastní tvorby se věnoval také překladům, zejména z tvorby tzv. prokletých básníků (Charles Baudelaire, Jean-Nicholas Arthur Rimbaud a další).

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ján Rak na slovenské Wikipedii.