Ján Grajzel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ján Grajzel
Narození 3. února 1920
Zvolen
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 10. února 1994 (ve věku 74 let)
Praha
ČeskoČesko Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ján Grajzel (3. února 1920, Zvolen10. února 1994, Praha) byl československý voják a příslušník výsadku Embassy.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 3. února 1920 ve Zvolenu. Otec Ján byl dělník, matka Marie, rozená Hrášková byla v domácnosti. Měl jednu sestru.

Po absolvování základního vzdělání se začal učit na pokrývače, ale učení nedokončil. Od února 1936 začal pracovat ve frýdeckých hutích. Po německé okupaci se zapojil do odboje. Z obavy před zatčením odešel za prací do Německa. Pracoval v Kielu a Hagenu. Po několika měsících požádal o slovenský pas a 15. ledna 1942 byl odveden do slovenské armády. Do nástupu vojenské služby pracoval ve Zvolenu na poště.

Narukoval 1. října 1942 k 11. dělostřeleckému pluku v Žilině. Po vykonání kurzu byl zařazen jako telegrafista. 21. března 1944 byl odvelen ke slovenské technické brigádě v Itálii. 28. května 1944 přešel frontu do amerického zajetí. V zajateckém táboře přijal nabídku československých zpravodajských důstojníků k účasti na výsadkové operaci. V Bari prodělal výcvik v radiotegrafii, konspiraci a šifrování. Dále absolvoval parakurz, kurz přijímání letadel a horolezecký kurz. V srpnu 1944 již hodnosti desátníka byl zařazen do formující se skupiny Embassy.

Nasazení[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Operace Embassy.

Kolem 22. hodiny 21. prosine 1944 byl společně s ostatními vysazen u obce Prostějovičky. S ostatními členy výsadku se nesešel. Pěšky dorazil do Prostějova, kde oslovil strážníka a požádal ho o pomoc. Strážník naoko přislíbil pomoc, ale zanechal vzkaz, na jehož základě byl Grajzel zatčen a předán gestapu. Gestapem byl vyslýchán v Brně. Při výsleších vypovídal podrobně o úkolech a záchytných adresách. Po ukončení vyšetřování byl převezen do koncentračního tábora Flossenbürg a v dubnu 1945 do Dachau, kde byl osvobozen americkou armádou.

Po válce[editovat | editovat zdroj]

Po přihlášení se na MNO sloužil v Praze a Stráži pod Ralskem do ledna 1947, kdy odešel z armády.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]