Izraelská kosmická agentura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ilan Ramon, první izraelský kosmonaut, který zahynul při nehodě raketoplánu Columbia

Izraelská kosmická agentura (hebrejsky: סוכנות החלל הישראלית Sohnut HaHalal HaYisraelit) je izraelská státní agenturu zabývajících se vesmírem. Její název v angličtině zní Israel Space Agency z čehož je odvozena i zkratka organizace, která zní ISA.

Historie

Agentura byla založena v červnu roku 1983 jako hlavní koordninátorka kosmického programu Izraele navazující na Národní úřad pro kosmický výzkum známý spíše pod zkratkou NCSR (National Committee for Space Research), která byla založena v roce 1960.

Současný program

Kosmická agentura je zaměřena na vysílání do vesmíru vojenských a komerčních družic. Na rozdíl od většiny kosmických agentur je jejím hlavní náplní jsou vojenské a komerční projekty, které zdaleka předstihují vědecké projekty. Spolu s Ruskem a Dánskem vypustí TAUVEX (Tel-Aviv UV Explorer), který má sloužit k výzkumu UV vln, na raketě Proton.

Zázemí

ISA má dobré zázemí, co se týká průmyslu. Izrael je vysoce industrializován, což skýtá dobré zázemí pro budovaní a tvorbu složitých družic. Izrael je dále tradičním silným spojencem USA, které Izrael velice vydržují (ať už se jedná o prodej zbrojních systému, technologií či o finanční jištění a půjčky, což je dáno velikým vlivem amerických židů na politiku). Neměla by nás tedy překvapit ani spolupráce ISA a americké agentury NASA. Roční rozpočet agentury není nijak závratně vysoký. Pohybuje se okolo 50 miliónů dollarů (hospodářská krize a přehodnocení priorit vlády, která teď investuje do armády a na potlačení intifády).

Izrael vstoupil do vesmíru vysláním prvního satelitu roku 1988. Jednalo se o satelit řady OFEQ. Dalším mezníkem byla nedávná tragédie Columbia, na jejíž palubě zahynul první židovský respektive izraelský kosmonaut plukovník Ilan Ramon. ISA tak dostala velice těžkou ránu do svého programu. V dnešní době vyvíjí novou řadu pozorovacích teleskopů a malých (levných) satelitů.