Iva Marešová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Iva Marešová
Narození 6. ledna 1976 (42 let)
Hradec Králové
Povolání zpěvačka
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Iva Marešová (* 6. ledna 1976 v Hradci Králové) je česká zpěvačka, herečka a textařka. Působí v triu s běloruským akordeonistou Aliaksandrem Yasinskim a kytaristou Michaelem Vašíčkem a ve skupině Precedens, účinkuje v muzikálech Divadla Hybernia a v divadle JK Tyla v Plzni. Věnuje se svým autorským projektům. Koncertuje s triem - Marešová Yasinski Vašíček. Hrají velmi osobitou worldmusic se slovanskými kořeny, postavenou na výrazném projevu zpěvačky a akordeonu.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodila se 6. ledna 1976 v Hradci Králové. V minulosti byla leadrem skupiny Deset očí (zpěv, kytara), se kterou vydala CD v roce 2002. Poté založila skupinu 999, se kterou 28. října 2008 pokřtila CD Na křídlech koní. 17. ledna 2009 získala se svou kapelou 999 hudební cenu Tais©Award 2009 v kategorii "Band of the Year". 24.10.2016 vydala album "Kéž bouře by přišla" s akordeonistou Aliaksandrem Yasinskim a kytaristou Michaelem Vašíčkem. Projekt Marešová Yasinski Vašíček založila v roce 2014 a publikem je s nadšením přijímán. V roce 2016 se stala zpěvačkou legendární skupiny Precedens Martina Němce, hostuje dále například se skupinami Blue effect Radima Hladíka, Čechomor. Spolupracovala s Michalem Pavlíčkem, Jiřím Škorpíkem, Oskarem Petrem nebo Gerrym Leonardem /kytaristou Davida Bowieho/.

Divadelní činnost[editovat | editovat zdroj]

Účinkovala v titulních a hlavních rolích muzikálů Michala Pavlíčka v Divadle Ta Fantastika, konkrétně v muzikálech Excalibur jako Ginnevra a Obrazu Doriana Graye v roli Dorianovy matky, ještěrky a operní divy, Dáma s kaméliemi, v roli Markéty. Dále účinkovala v tomtéž divadle v muzikálu Václava Bárty a Jiřího Pokorného Němcová!. V současnosti působí v divadle Hybernia, kde ztvárnila též titulní a hlavní role v muzikálech Lucrezia Borgia (Lucrezia) autorů Petra Maláska, Libora Vaculíka a Václava Kopty, Antoinetta - královna Francie (Antoinetta) autorů Jiřího Škorpíka, Jiřího Hubače a Pavla Vrby, Romeo a Julie (Chůva) Gérarda Presgurvice a Jana Fischera a Mefisto (Laurécie Bosetti) Daniela Bartáka, Zdeňka Zelenky a Borise Pralovszkého. V divadle JK Tyla v Plzni hraje v představení Freddie the king of Queen (Slečna KDO) Petra Maláska a Libora Vaculíka. Od ledna 2017 hraje titulní roli v muzikálu Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové Johanka z Arku (Johanka z Arku) v divadle Kalich, dále také (královna Anna) v divadle Broadway v představení Muž se železnou maskou. Podrobnosti lze najít na www.ivamaresova.cz.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]