Přeskočit na obsah

Institut pro evropskou politiku EUROPEUM

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Institut pro evropskou politiku EUROPEUM
Vznik1998
Právní formaspolek
SídloStaroměstské náměstí 4/1, Praha, 110 00, Česko
Oficiální webwww.europeum.org/en/
Datová schránkas3ia2gt
IČO69057842 (VR)
LEI315700FHOEK3SNK1BV60
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Institut pro Evropskou politiku EUROPEUM je český think tank, který se zaměřuje na témata evropské integrace a soudržnosti. EUROPEUM provádí výzkum,[zdroj?] organizuje veřejné akce a vzdělávací aktivity a formuluje názory a doporučení v oblasti domácí a evropské politiky. V roce 2017 byl Institut EUROPEUM v každoročním hodnocení Pensylvánské university The Global Go To Think Tank Index zvolen pátým nejlepším think tankem ve střední a východní Evropě.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Institut pro evropskou politiku EUROPEUM byl založen v roce 1998[2] skupinou pedagogů a studentů Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy vedených profesorkou Lenkou Rovnou s cílem podpořit přístupový proces České republiky do Evropské unie. Prvními projekty se staly časopis Integrace,[3] dvouměsíčník o evropské integraci, a EuropaNostra – soutěž o EU pro studenty středních škol. V roce 2003 se uskutečnil první ročník European Summer School, což je vzdělávací program zaměřený na různé aspekty evropské integrace.[zdroj?]

Vstupem České republiky do Evropské unie v roce 2004 byl splněn původní cíl EUROPEA. Proto se EUROPEUM transformoval v think tank, jehož cílem je podpora plnohodnotného a aktivního členství ČR v Evropské unii.

Na předchozí ročníky soutěže EuropaNostra navázala v roce 2008 nová celostátní soutěž pro středoškolské studenty EuropaSecura, která prověřuje znalosti v oblasti bezpečnostní politiky. Začátkem roku 2015 došlo k rebrandingu značky EUROPEA, sjednocení jeho vizuální identity a vytvoření nového loga. EUROPEUM téhož roku zahájilo také nový formát interaktivních debat Café Evropa. V listopadu 2015 se konal pilotní ročník Prague European Summitu, který je zaměřen na Evropskou unii ve střední a východní Evropě.

Činnost[editovat | editovat zdroj]

EUROPEUM spolupracuje s českými a evropskými institucemi a partnery, formuluje doporučení s cílem zlepšit fungování EU. Prostřednictvím vzdělávacích a informačních aktivit se snaží zvyšovat porozumění občanů ČR evropským záležitostem.[4]

Ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v České republice a Kanceláří Evropského parlamentu v České republice pořádá EUROPEUM pravidelné semináře na aktuální evropská témata.[zdroj?] Debaty pod značkou Café Evropa[5] se konají jednou měsíčně v Evropském domě s cílem oslovit nejširší veřejnost. Café Evropa je také organizována v krajských městech za účelem oslovení i mimopražského publika. EUROPEUM rovněž organizuje řadu dalších veřejných a uzavřených akcí. Mezi ně patří Prague European Summit, který je pravidelným fórem debatující strategické otázky týkající se budoucnosti EU, pořádaný ve spolupráci s Ústavem mezinárodních vztahů. Dále se jedná o Národní konvent o EU, diskuzní prostor pro odbornou veřejnost organizovanou Úřadem vlády České republiky[6], nebo Transatlantic Policy Forum, což je uzavřený sjezd lidí ve vedoucích pozicích a lidí s vlivem na veřejné mínění,[zdroj?] kteří zde diskutují různé aspekty transatlantických vztahů. Transatlantic Policy Forum je organizováno ve spolupráci s Center for European Policy Analysis (CEPA).

EUROPEUM se věnuje vzdělávání středoškolských studentů (především v rámci soutěže EuropaSecura) o EU, NATO a bezpečnostních otázkách. Také organizuje European Summer School – mezinárodní letní školu věnující se otázkám EU. Kromě toho EUROPEUM pořádá Future Leaders European Evening Talks, semestrální sérii večerních lekcí, které mají za cíl přivést mezinárodní experty k diskuzi o tématech EU s mladými vůdčími osobnostmi.[7] Dále EUROPEUM organizuje novinářské cesty do Bruselu pro mladé novináře, jejichž cílem je rozšířit jejich znalosti a navázat kontakty v hlavním městě EU a zvýšit tak kvalitu české žurnalistky v unijních otázkách.[zdroj?]

EUROPEUM se též věnuje publikační činnosti a pravidelně vydává Brussels Monitor[8], Eastern Monitor[9] a řadu písemných výstupů, skrze které vybraní experti poskytují náhled a doporučení pro tvůrce strategie EU.[10] EUROPEUM dále vydává blog o současném mezinárodním dění, publikuje články v rámci partnerských projektů[11] a pravidelně přispívá do médií[12] a publikací ostatních think tanků.

Bruselská kancelář[editovat | editovat zdroj]

V lednu 2016 otevřelo EUROPEUM svoji kancelář v Bruselu. Bruselská kancelář organizuje ročně několik debat a zároveň poskytuje prostor pro výzkumníky z dalších středoevropských institucí. Kancelář má rovněž na starost zastupování dalších think tanků sdružených v síti Think Visegrad.[13]

Prague European Summit[editovat | editovat zdroj]

Prague European Summit nabízí prostor pro debatu o budoucnosti Evropské unie a o aktuálních evropských tématech. Konference je organizována Institutem pro evropskou politiku EUROPEUM a Ústavem mezinárodních vztahů ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR[14] a Zastoupením Evropské komise v ČR a pod záštitou Úřadu vlády ČR[15] a Hlavním městem Praha. Summitu se každoročně účastní političtí představitelé, vládní úředníci, podnikatelé, akademici a novináři z ČR, EU a dalších zainteresovaných zemí.[zdroj?] Dlouhodobým cílem Summitu je najít společné odpovědi na klíčové otázky v ekonomické, sociální, zahraničněpolitické a institucionální oblasti a zlepšit vnímání ČR jako členského státu EU.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. MCGANN. 2017 Global Go To Think Tank Index Report. S. 86. repository.upenn.edu [online]. Think Tanks and Civil Societies Program, 2018-01-31 [cit. 2018-09-24]. S. 86. Dostupné online. 
 2. KURZY.CZ. Institut pro evropskou politiku EUROPEUM, z.s. , Praha IČO 69057842 - Obchodní rejstřík firem. rejstrik-firem.kurzy.cz [online]. [cit. 2018-10-08]. Dostupné online. 
 3. NATURA. http://natura.baf.cz/natura/2000/6/20000600.html. natura.baf.cz [online]. [cit. 2018-10-08]. Dostupné online. 
 4. EUROPEUM. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky [online]. 2011-04-14 [cit. 2018-10-08]. Dostupné online. 
 5. Café Evropa. www.cafe-evropa.cz [online]. [cit. 2018-10-08]. Dostupné online. 
 6. O nás – Národní konvent o EU. www.narodnikonvent.eu [online]. [cit. 2018-10-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-10-08. 
 7. EUROPEUM.ORG. Future Leaders Europe Evening Talks. EUROPEUM.org [online]. [cit. 2018-10-08]. Dostupné online. 
 8. EUROPEUM.ORG. Europeum. www.europeum.org [online]. [cit. 2018-10-08]. Dostupné online. 
 9. EUROPEUM.ORG. Europeum. www.europeum.org [online]. [cit. 2018-10-08]. Dostupné online. 
 10. EUROPEUM.ORG. Články a publikace | Europeum. www.europeum.org [online]. [cit. 2018-10-08]. Dostupné online. 
 11. Institut pro evropskou politiku EUROPEUM | Demas. www.demas.cz [online]. [cit. 2018-10-08]. Dostupné online. 
 12. EUROPEUM.ORG. V médiích | Europeum. www.europeum.org [online]. [cit. 2018-10-08]. Dostupné online. 
 13. Fellowship - Think Visegrad. Think Visegrad. Dostupné online [cit. 2018-10-08]. (anglicky) 
 14. Prague European Summit 2017: Ministr Zaorálek o radikalizaci v „post-faktické době“. www.mzv.cz [online]. 10.05.2017 [cit. 8.10.2018]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-10-08. 
 15. Projev premiéra Babiše na konferenci Prague European Summit. www.vlada.cz. Dostupné online [cit. 2018-10-08].