Indibilis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Indibilis
Lleida-6-1 indibil i mandoni.jpg
Narození 4. století př. n. l.
Úmrtí 205 př. n. l.
Příbuzní Mandonius
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Indibilis nebo také Andobales byl v době druhé punské války náčelníkem hispánského kmene Illergetů.

První zmínka o něm pochází z roku 218 př. n. l., kdy velel pomocným hispánským jednotkám kartaginského generála Hannona a po prohrané v bitvě padl do zajetí Římanů. V dalších letech se svým bratrem Mandoniem činil vpády na území ovládaná Římany a v roce 212 př. n. l. přispěl k porážce a smrti Publia Scipiona kartaginským velitelem Hasdrubalem.

V roce 208 však od Kartaginců přešel na stranu Římanů. Důvodem jeho zrady byla skutečnost, že od něj Hasdrubal vyžadoval velké množství peněz a manželku s dcerou jako rukojmí. Kromě toho si jej získal svou laskavostí nový římský velitel Scipio, protože když se po dobytí Nového Kartága zmocnil hispánských rukojmích, zadržovaných Kartaginci, propustil je do jejich domovů. V následné bitvě u Baeculy pak Indibilis se svými oddíly přispěl k Hasdrubalově porážce.

I Scipiona však později zradil. Když římský velitel v roce 206 př. n. l. vážně onemocněl a rozneslo se, že je po smrti, Indibilis toho využil a podnítil hispánské kmeny k povstání proti Římanům. Jakmile se Scipio uzdravil, porazil Indibila, ale i pak se zachoval velkoryse a ponechal mu jeho původní panství. Vyžádal si od něj pouze peněžní reparace. Ani tato porážka však hispánského náčelníka nezlomila. Poté, co Scipio následujícího roku odešel bojovat do Afriky, vyvolal další povstání a shromáždil nemalé vojsko. I druhý pokus však skončil nezdarem. Scipionovi zástupci hispánské vojsko zcela rozdrtili a sám Indibilis v bitvě padl.

Související články[editovat | editovat zdroj]