Hasdrubal Barkas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hasdrubal Barkas, syn Hamilkara Barkase
Hasdrubal Barkas na minci
Úmrtí 207 př. n. l.
Bitva u Metauru
Vojenská kariéra
Jednotka Kartágo
Bitvy Druhá punská válka
Bitva u Cissy
Bitva u Ebro
Bitva u Horní Baetis
Bitva u Baekuly
Bitva u Metauru

Hasdrubal Barkas (?? – 207 př. n. l.) byl druhým synem punského vojevůdce Hamilkara Barkase. Měl dva bratry – staršího Hannibala a mladšího Magona. Všichni tři bratři se zapojili do druhé punské války.

Správce Hispánie, boje s Římany[editovat | editovat zdroj]

Když jeho starší bratr Hannibal opustil se stotisícovým vojskem Hispánii, táhl Hasdrubal nejprve s ním, avšak po překročení řeky Ebro si Hannibal uvědomil, že Hispánie potřebuje obranu a poslal tam Hasdrubala s téměř polovičním vojskem. Na Hispánii plánoval útok římský vojevůdce Publius Cornelius Scipio, otec slavného Scipiona Africana. Scipionův otec byl však před útokem povolán do Itálie, aby bránil římské území před Hannibalem, který mezitím překročil Alpy.

V roce 211 př. n. l. porazil a zabil v Hispánii Publia Cornelia Scipiona a následně i jeho bratra Lucia. Nyní byl povolán syn Publia Scipiona, který se jmenoval stejně jako jeho otec. Mladému Scipionovi se v Hispánii nečekaně podařilo obsadit a dobýt Nové Kartágo a získal tím kontrolu nad celou oporou punské Hispánie. Tamějším hispánským silám veleli Hannibalovi bratři Mago a Hasdrubal spolu s vojevůdcem Hasdrubalem Giskonem. Hasdrubal byl již v té době povolán svým bratrem Hannibalem do Itálie.

Roku 209 př. n. l. se střetl Hasdrubal se Scipionem Africanem v bitvě u Baeculy. Tam Scipio doslova porazil za dobré taktiky a strategie Hasdrubala, avšak ten mu ještě s velkou částí vojska a s několika vycvičenými válečnými slony dokázal uprchnout a Scipion jej nepronásledoval. Hasdrubal mu z jižní Hispánie prchal dále na sever.

Hasdrubal v Itálii, porážka a smrt[editovat | editovat zdroj]

Nakonec s třicetitisícovým vojskem překročil Pyreneje, přebrodil řeku Rhônu a vpadl do Alp. Když přešel Alpy bez větších ztrát, utábořil se na severu Itálie, u řeky Metauro. Vyděšený římský senát si zvolil dva konzuly - Marka Livia a Gaia Claudia Nerona, kteří měli s vojskem zabránit připojení armád Hasdrubala a Hannibala. Kdyby k tomu došlo, Hannibal by byl v přesile a konečně by mohl zahájit pochod na Řím. Zatímco Nero se zaměřil na jihu Itálie na Hannibala, Livius vyšel s vojskem do severní Itálie čelit Hasdrubalovi. Hasdrubal vyslal posla k bratrovi, aby mu sdělil místo setkání. Posla však zachytili Římané a začali jednat. Nero odešel jednu noc ze svého tábora tajně s téměř celou armádou a připojil se k Hasdrubalovi. Hannibal si toho nevšiml, protože Nero ponechal v táboře 6 000 mužů a ohně nechal hořet a stany nesložili. Hasdrubal si v Liviově vojsku povšiml, že je v římských řadách mnoho opálených mužů a pojal v podezření, že se k Liviovi připojila další armáda. Boji se nevyhnul a jeho hispánská armáda byla v bitvě u Metauru rozprášena a sám Hasdrubal tam v roce 207 př. n. l. padl. Na znamení porážky hodil jeden římský jezdec do Hannibalova tábora Hasdrubalovu hlavu. Ten pochopil, že vyhlížených posil se nedočká.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]