Ideální manžel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Ideální manžel (orig. An Ideal Husband) je divadelní hra anglického spisovatele irského původu Oscara Wildea z roku 1895. Jde o konverzační komedii se satirickými prvky. Dílo charakterizují mistrné napsané dialogy, plné ironie, sarkasmu, paradoxů a aforismů. Do češtiny přeložil J.Z. Novák.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Hlavní postavou je lord Robert Chiltern, svědomitý, zásadový a čestný politik. I jeho minulost se zdá být naprosto bezchybná, má milující ženu Gertrudu a sestru Mabel. Přítel lorda Chilterna, lord Goring, se Mabel dvoří.

Na jednom z večírků se objeví i záhadná Gertrudina bývalá spolužačka, lady Cheveleyová, jež byla delší dobu ve Vídni. Lady Cheveleyová zná Chilternovo tajemství, a sice ne zcela legální transakci, díky níž přišel k veškerému majetku. Čímž ho vydírá: bude mlčet, pokud Chiltern podpoří nevýhodný projekt Argentinského průplavu ve sněmovně. Lady Cheveleyová do projektu totiž vložila mnoho peněz. Lord Chiltern odmítá podpořit podvod, ale nechce ani zničit svou kariéru. Svěří se jen svému příteli, svobodnému mládenci Goringovi, jež si promluví s Gertrudou. Nastíní jí situaci, kterou jí později potvrdí i lady Cheveleyová. Gertruda je zklamaná, domluví si schůzku s Goringem, ale nepřijde. Toho využije lady Cheveleyová, která přijde na Goringovu schůzku místo Gertrudy, a je sluhou považovaná právě za Gertrudu. Goring k sobě pozval lorda Chilterna a promluví si s ním před lady Cheveleyovou, ale domnívá se, že se ve vedlejší místnosti skrývá Gertruda. Goring tak chtěl vyřešit rodinou krizi. Lord Chiltern však lady Cheveleyovou objeví a je velmi znepokojen, příteli již nevěří.

Goring ale navíc nalezl brož lady Cheveleyové, kterou kdysi ukradla jeho sestře. Vsadí se tedy spolu, pokud lord Chiltern projekt podpoří, tak se zapřisáhlý svobodný mládenec bude muset oženit se svou bývalou milenkou lady Cheveleyovou, pokud jej nepodpoří, tak se lady Cheveleyová stáhne do ústraní a důkazy o Chilternově podvodu zničí.

Lord Chiltern nakonec projekt skutečně nepodpoří, čímž si udobří Gertrudu, vysvětlí se i Goringovo nedorozumění, jímž chtěl pomoci, ale omylem si jím Roberta znepřátelil. Z Goringa a Chilterna se opět stávají přátelé. Goring navíc ztrácí svou nevázanost a z lásky se ožení s Mabel Chilternovou.

Filmové adaptace[editovat | editovat zdroj]

Divadlo[editovat | editovat zdroj]

Divadlo Na Vinohradech, Praha[editovat | editovat zdroj]

Zrežírovala to Jana Kališová a přeložil Václav Renč

Národní divadlo, Brno[editovat | editovat zdroj]

Zrežíroval to Jakub Maceček a přeložil Jiří Zdeněk Novák.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]