Ibiza (město)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ibiza (španělsky)
Eivissa (katalánsky)
Staré Město (D'alt Vila) v Ibize od moře; v popředí vpravo rybářská osada Sa Penya
Staré Město (D'alt Vila) v Ibize od moře; v popředí vpravo rybářská osada Sa Penya
Ibiza (španělsky) – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
StátŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
A. společenstvíBaleáry
Ibiza
Ibiza
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha11,16 km²
Počet obyvatel49 975 (2015)
Hustota zalidnění4 478 obyv./km²
Správa
Vznik654 př. n. l.
Oficiální webwww.eivissa.es
Označení vozidelIB
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Město Ibiza, (katalánsky Ciutat d'Eivissa, španělsky Ibiza), se nachází na jihovýchodním pobřeží stejnojmenného ostrova v Baleárském souostroví. Zaujímá plochu 11 km² a v roce 2015 čítalo 49 975 obyvatel. Je největším sídlem, jakož i správním a hospodářským střediskem ostrova Ibiza.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město založili Féničané kolem roku 700 př. n. l. pod jménem Ibes nebo též Ebusim. Název, později označující i celý ostrov, zřejmě pochází od jména fénického a egyptského boha Besa. Po pádu Kartága ovládli Ibizu Římané. Středisko ostrova bylo tehdy zváno Ebesus, později za císařství též Flavia Augusta. Po vyplenění Vandaly roku 426 a po byzantské nadvládě v 6. a 7. století se Baleárské ostrovy dostaly pod maurský vliv. Ibiza (arabsky zvaná Jabiza) zažila vpády Normanů a na čas se stala součástí Córdobského chalifátu.

Roku 1235 Ibizu dobyl Aragonský král Jakub I. a připojil ji k aragonské koruně. Stará maurská pevnost, obehnaná silnými kamennými zdmi, vystupujícími přímo ze skal, byla v 16. století za Filipa II. výrazně zesílena na ochranu proti pirátům.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Dnešní historické části města – D'alt Vila, Sa Marina a malebná rybářská část Sa Penya jsou protkány úzkými uličkami, které skrývají množství barů, restaurací, kaváren, butiků a diskoték a lákají turisty k návštěvě. Historické jádro Ibizy je od roku 1999 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]