Hulsanpes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxHulsanpes
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 73 mil. let
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Infrařád Coelurosauria
Čeleď Dromaeosauridae
Podčeleď Halszkaraptorinae
Rod Hulsanpes
Osmólska, 1982
Binomické jméno
Hulsanpes perlei
Osmólska, 1982
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hulsanpes ("noha z lokality Chulsan") byl rod dromeosauridního dinosaura, který žil v období svrchní křídy (stupeň kampán, asi před 73 miliony let) na území dnešního Mongolska (Jihogobijský ajmag). Fosílie tohoto menšího teropoda byly objeveny polsko-mongolskou expedicí v roce 1970 a popsány polskou paleontoložkou Halszkou Osmólskou v roce 1982, a to ze souvrství Barun Goyot v poušti Gobi. Holotyp nese označení ZPAL MgD-I/173 a sestává z fragmentů kostí dolní končetiny a části mozkovny nedospělého exempláře. V roce 2017 byla pro tento taxon stanovena nová podčeleď Halszkaraptorinae, do které patří ještě rody Mahakala a Halszkaraptor.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Cau, A.; Beyrand, V.; Voeten, D.; Fernandez, V.; Tafforeau, P.; Stein, K.; Barsbold, R.; Tsogtbaatar, K.; Currie, P.; Godefroit, P. (2017). "Synchrotron scanning reveals amphibious ecomorphology in a new clade of bird-like dinosaurs". Nature. doi: 10.1038/nature24679
  • Osmólska, Halszka (1982). Hulsanpes perlei n. g. n. sp. (Deinonychosauria, Saurischia, Dinosauria) from the Upper Cretaceous Barun Goyot Formation of Mongolia. Neues Jahrbuch fur Geologie und Palaeontologie, Monatshefte 1982(7): 440-448.