Přeskočit na obsah

Hrotnatci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxHrotnatci
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenklepítkatci (Chelicerata)
Třídahrotnatci (Merostomata)
řády
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrotnatci (Merostomata) je kdysi bohatá, ale dnes již téměř vymřelá třída mořských členovců, dobře známá z paleontologických nálezů. Zahrnuje 4 žijící druhy patřících do řádu ostrorepi, přezdívaném také „živoucí fosílie“.[1]

Charakteristika

[editovat | editovat zdroj]

Svůj název hrotnatci dostali podle výběžku tvaru hrotu, jenž jim vyrůstá ze zadní části těla. Největší dosud žijící zástupci mohou měřit až 60 cm.

Jejich tělo se skládá ze dvou tagmat – z hlavohrudi s párem jednoduchých a složených očí a šesti končetinami (první pár tvoří chelicery), a ze zadečku; dlouhý hrot na konci má obrannou a stabilizační funkci.[1]

Zástupci prvohorního řádu, tzv. kyjonožci (eurypteridi), dorůstali délky přes 2,5 metru a jsou tak největšími známými členovci vůbec.[2] Tělo hrotnatců je kryto silným pancířem, který poskytuje dobrou ochranu, ale ztěžuje pohyb. V současné době jsou v mnoha zemích chráněni, přesto jsou však například v Thajsku považování za chutnou lahůdku.

Žijí při pobřeží tropických moří.

Recentní druhy

[editovat | editovat zdroj]

Krev ostrorepa amerického se využívá v medicíně k určení pyrogenity látky (test LAL). Tato metoda je velmi citlivá, v případě přítomnosti nebezpečné látky se totiž krev srazí v gel. Ostrorepi tímto způsobem kompenzují svůj jinak primitivní imunitní systém. Dříve byl také využíván ke krmení hospodářských zvířat.

  1. a b Merostomáti (Merostomata). http://muzeum.geology.cz [online]. [cit. 2023-07-10]. Dostupné online. 
  2. SOCHA, Vladimír. Největší členovci všech dob. OSEL.cz [online]. 27. května 2022. Dostupné online.  (česky)

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]