Ostrorepi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxOstrorepi
Stratigrafický výskyt: silursoučasnost
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Třídahrotnatci (Merostomata)
Řádostrorepi (Xiphosura)
Latreille, 1802
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostrorepi (Xiphosura) jsou řád vodních členovců patřící mezi klepítkatce. Mezi ostrorepy patří mnoho zaniklých skupin a rodů. Do této skupiny se řadí 42 známých rodů, z nich žijí i v současnosti jen tři rody. Skupina se téměř nezměnila za stovky milionů let a dnešní ostrorepi se těm dávno vymřelým velmi podobají, proto jsou ostrorepi označováni za živoucí fosílie. Ostrorepi patří spolu s vymřelými eurypteridy do třídy hrotnatci. Dnešní ostrorepi dosahují velikosti až 60 centimetrů, ale prvohorní byli mnohem menší, někteří měřili jen 1 centimetr.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tělo ostrorepů je chráněno kutikulou. Ostrorepi mají hemolymfu (krvomízu), což je modrá obdoba krve obsahující měď.[1] Jejich potravou jsou drobní živočichové, které loví zahrabáni na mořském dně. Páření probíhá v mělké vodě, nakladeno je 200–300 vajíček. Vajíčka, která jsou velká 2–3 mm, jsou nakladena na pobřeží do písku. Tělo mají kryté krunýřem. Mají pět párů nohou, přičemž klepítky jsou zakončeny čtyři páry. Živí se především menšími bezobratlými živočichy. Většinou jsou zahrabaní na mořském dně, ale dokáží i plavat.

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

Z 42 známých rodů žijí v současnosti jen tři rody, které čítají čtyři druhy – ostrorep americký (Limulus polyphemus), ostrorep východoasijský (Trachypleus tridentatus), ostrorep kruhoocasý (Carcinoscorpius rotundicauda) a ostrorep velký (Trachypleus gigas)[2]. Nejstarší známí ostrorepi pocházejí z období siluru.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Ostrorepi se chytají nejen na jídlo, ale jsou využívání farmaceutickým průmyslem jako dárci krvomízy, která má výjimečně antibakteriální vlastnosti. Jejich hemolymfa se prodává za zhruba 1 miliardu dolarů ročně.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JELÍNEK, Jan; ZICHÁČEK, Vladimír. Biologie pro gymnázia. 10. vyd. Olomouc: Nakladatelství Olomouc, 2013. 581 s. ISBN 978-80-7182-333-9. S. 113, 114, 115. 
  2. Živoucí fosílie- Ostrorep
  3. Modrá krev ostrorepů se využívá v lékařství dál, i když ji už dokážeme vyrábět uměle. Ekolist.cz [online]. [cit. 2021-04-13]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]