Hraniční přechod Bajakovo-Batrovci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst a přidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

Hraniční přechod Bajakovo-Batrovci (chorvatsky Granični prijelaz Bajakovo-Batrovci, srbsky Гранични прелаз Батровци-Бајаково/Granični prelaz Batrovci-Bajakovo) je hlavní silniční hraniční přechod mezi Srbskem a Chorvatskem. Jmenuje se podle vesnic Bajakovo ve Vukovarsko-sremské župě Chorvatska a Batrovci ve Sremském okruhu Srbska.

Hraniční přechod se nachází na bývalé dálnici Bratrství a jednoty, která v bývalé Jugoslávii spojovala Záhřeb a Bělehrad (a také další města). Představuje hlavní přechod mezi Chorvatskem a Srbskem. Na západní straně dnes z přechodu vede dálnice A3 do Chorvatska a na východ pokračuje dálnice A3 do Srbska.

V současné podobě byl hraniční přechod vybudován po roce 2005, a to za finanční asistence Evropské unie, resp. agentury EU pro rekonstrukci. Nahradil tak starší přechod z let 1993-1994, který neodpovídal provozu na mezinárodní dálnici.[1]. Dne 21. září 2015 byl v souvislosti s evropskou migrační krizí tento hraniční přechod uzavřen pro nákladní dopravu, což přerušilo nákladní kamionovou dopravu mezi Srbskem a západem Evropy. Následně srbská vláda zaslala protestní dopis Evropské komisi ohledně toho, že členská země (Chorvatsko) se rozhodla tento přechod uzavřít.

Reference[editovat | editovat zdroj]