Hradiště (Brdská vrchovina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Hradiště (Brdy))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hradiště
Hradiště 1.JPG
Vrchol 840 m n. m.
Prominence 13 m
Izolace 1 km → Malý Tok
Seznamy Brdské osmistovky #4
Poloha
Státy Česko Česko
Pohoří Brdská vrchovina / Brdy / Třemošenská vrchovina / Tocká vrchovina
Souřadnice
Hradiště
Hradiště
Hornina slepenec
Povodí Litavka, Klabava, Berounka, Vltava
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hradiště je pátá nejvyšší hora v Brdské vrchovině v okrsku Třemošenské vrchoviny.

Leží na hlavním hřebeni Brd mezi vrchy Brdce (839 m) na severovýchodě a Malý Tok (844 m) na jihu. Uzavírá Lázské údolí, kde v jeho svazích pramení ve výši 765 m řeka Litavka, západní svahy se poměrně prudce sklánějí do Třítrubeckého údolí.

Těsně pod vrcholem se rozkládá nevelké, ale romantické balvanové moře, které je někdy mylně pokládáno za zbytky prehistorického osídlení (hradiště). Patrně se však jedná o naprosto přirozenou soliflukční plošinu (naopak nedaleká Zavírka podle všeho byla v prehistorické době přinejmenším krátkodobě osídlena).

Exponovaná poloha vrchu je důvodem jedněch z nejdrsnějších klimatických podmínek v Brdech. Vrch sám není příliš výrazný. Nejjednodušší přístup je od obce Láz přes Skelnou Huť, případně z tzv. Borského sedla. Nedaleko vrcholu se nachází tzv. Bouda U břízy - stavba určená k ochraně lesního personálu před pytláky.

Vzhledem k neexistenci turistického značení patří vrch Hradiště k nejméně navštěvovaným horám Brd.[zdroj?] Přestože nabízí velmi zajímavé scenérie, nelze odtud počítat s výhledy do okolní krajiny.

Bouda U Břízy