Howea

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Howeia)
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Howea

Howea belmoreana vlevo a Howea forsteriana uprostřed
Howea belmoreana vlevo a Howea forsteriana uprostřed
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: arekotvaré (Arecales)
Čeleď: arekovité (Arecaceae)
Rod: Howea
Lord Howe Island.PNG
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Howea (též Howeia) je rod palem pocházející z ostrova lorda Howea v Austrálii. Zahrnuje dva blízce příbuzné druhy, které se od sebe v mládí těžko rozlišují, až později se lépe rozeznají podle vzrůstu:

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

Howea se v Česku pěstuje ze semen, které se dovážejí z Austrálie. Rostliny jsou většinou zasazeny po třech kusech do jednoho květináče. Oba druhy tvoří kmínek. Jedny z mála druhů palem, které se velmi snadno pěstují. Velice dobře vypadají v interiéru jako dekorace.

Rostlinu je nejvhodnější umístit v místnosti na světlé až polostinné místo. Howea nesnáší slunce. Stačí jim i málo světla. Vhodná teplota je pro palmu přes den do 25 °C a přes noc 15-18 °C. Od konce května můžeme rostlinu umístit ven na místo, kde bude mít stín a bude v závětří. Rostlina se přesazuje jen v případě, že je květináč zcela prokořeněný. Při přesazování je vhodné položit na dno květináče vrstvu keramzitu nebo střepů.

Howea se zalévá jen mírně a vždy se musí nechat dobře vyschnout. V zimě se může rostlina lehce přelít, a to zejména, pokud je pěstována v plastovém květináči, proto je lepší Howeu pěstovat v hliněným květináči, který je schopný vysát přebytečnou vodu a pak ji postupně předávat do půdy.

Pro Howeu je možné použít obvyklou zeminu pro květ, do které přimícháme trochu písku. Tato palma se hnojí od března do září.

Škůdci a choroby[editovat | editovat zdroj]

Pokud je rostlina v prostředí, kde je suchý vzduch, může se na ní objevit napadení sviluškami a štítěnkami. Při přelévání rostliny zahnívá vegetační vrchol, tzv. „srdce“.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Palmy, nakladatelství VASUT 2004, autorka Halina Heitzová

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]