Hope (diamant)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Diamant Hope ve washingtonském přírodovědeckém muzeu

Hope je nejčastější název pro diamant typu IIb opředený četnými legendami, který je umístěn v Národním přírodovědném muzeu ve Washingtonu. Jeho hodnota se odhaduje na 250 milionů dolarů. Je dlouhý 2,5 cm a váží 45,5 karátu (přes devět gramů).[1] Díky obsahu boru má neobvyklé sytě modrofialové zbarvení, které je typické spíše pro safíry.

Prvním doloženým majitelem drahokamu byl francouzský cestovatel a obchodník Jean-Baptiste Tavernier, podle jehož tvrzení pochází z dolu Kollur v indickém Ándhrapradéši. Přivezl diamant do Evropy v roce 1653 a roku 1668 ho prodal králi Ludvíku XIV. za 147 kg zlata a šlechtický titul. Diamant, který byl nazýván Tavernier Bleu (Tavernierův modrý) nebo Le bleu de France (francouzský modrý), původně vážil okolo 115 karátů, jeho hmotnost snížila řada pozdějších výbrusů. Byl zasazen do náhrdelníku s řádem zlatého rouna, který tvořil součást francouzských korunovačních klenotů.[2] Za velké francouzské revoluce byl ukraden a našel se až roku 1812 u londýnského obchodníka Daniela Eliasona. Pak vystřídal řadu majitelů, jedním z nich byl bankéř Thomas Hope, podle něhož dostal jméno (slovo „hope“ navíc znamená v angličtině „naděje“). Hope také nechal kámen zasadit do řetízku tvořeného 45 menšími bílými brilianty. Posledním soukromým vlastníkem byl sběratel Harry Winston, který klenot roku 1958 věnoval Smithsonian Institution, od té doby je vystaven ve washingtonském muzeu.

S diamantem Hope je spojena pověra o tom, že přináší prokletí. Někteří z jeho majitelů totiž špatně skončili: Marie Antoinetta byla popravena, lord Francis Pelham-Clinton-Hope přišel o majetek, turecký sultán Abdulhamid I. byl svržen, mediální magnát Edward Beale McLean byl stižen duševní chorobou. Tuto populární legendu zpropagovala filmová série The Hope Diamond Mystery z roku 1921, která však byla později usvědčena z řady faktických nepřesností.[3]

Příběhem diamantu Hope byli inspirováni tvůrci filmu Titanic, v němž se objevuje fiktivní modrý drahokam Heart of the Ocean.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Encyclopedia Smithsoniana
  2. Famous, historic and notable diamonds
  3. Live Science
  4. Heart of the ocean diamond | The famous diamond necklace of the Titanic. www.diamondland.be [online]. [cit. 2016-09-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-09-18. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]