Jean-Baptiste Tavernier

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jean-Baptiste Tavernier
Narození1605
Paříž
Úmrtí1689 (ve věku 83–84 let)
Moskva
Povoláníobjevitel, obchodník, spisovatel a prodavač
RodičeGabriel Tavernier (II)[1]
PříbuzníMelchior Tavernier (II)[1] (sourozenec)
Melchior Tavernier (I) (strýc z otcovy strany)[1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jean-Baptiste Tavernier (1605 Paříž1689 Moskva)[2][3] byl francouzský obchodník s drahokamy, cestovatel a autor cestopisu. Tavernier cestoval na své vlastní náklady, uskutečnil v letech 1630 až 1668 šest cest do Persie a Indie. V roce 1675 vydal na popud svého patrona Ludvíka XIV. cestopis Les Six Voyages de Jean-Baptiste Tavernier (Šest cest Jeana-Baptista Taverniera, 1676).[4][5]

Tavernier se narodil v Paříži ve francouzské nebo vlámské hugenotské rodině, která emigrovala do Antverp, aby unikla pronásledování, a pak se vrátila do Paříže po vydání Nantského ediktu, který sliboval ochranu francouzským protestantům. Tavernierův otec Gabriel i jeho bratr Melchior Tavernier byli kartografové. Již jako teenager se u nich vyučil rytectví, hodně s nimi cestoval po Evropě a dosáhl slušné znalosti jejích hlavních jazyků.

Z přesnosti Tavenierových kreseb, užitých jako ilustrace jeho cestopisů, je zřejmé vzdělání v oboru kartografie i rytectví. Publikace tim získala na ceně. Jeho hlavním zájmem bylo hledání a zkoumání drahokamů a radost z cestování po exotických krajích. Dokázal se asimilovat v Indii i v Persii, pobýval na dvorech tamních panovníků a oblékal se podle jejich zvyklostí.

Tavernier je známý i tím, že v roce 1666 objevil nebo koupil 116karátový diamant, který v roce 1668 prodal Ludvíku XIV. za 120 000 livrů a povýšení do šlechtického stavu.[6][7] (O pět let později dvorní klenotník Jean Pitau na králův rozkaz zbrousil kámen do váhy 68 karátů a použil v ozdobné jehlici. Králův pravnuk Ludvík XV. jej pak nechal umístit do medaile Řádu zlatého rouna. Kámen byl ukraden v roce 1792, přebroušen a znovu se objevil v Londýně o 30 let později jako diamant Hope.)

Obchodem s drahokamy se Tavernier domohl takového bohatství, že si v roce 1669 mohl za 60 000 livrů koupit panství Aubonne v Savojském vévodství poblíž města Ženevy, a za zásluhy o francouzskou královskou pokladnici jej král Ludvík XIV. povýšil na barona z Aubonne.

Tavernierovy spisy ukazují, že byl vášnivým pozorovatelem i pozoruhodným kulturním antropologem. Jeho Šest cest se stalo bestsellerem a během jeho života bylo přeloženo do němčiny, nizozemštiny, italštiny a angličtiny. Práce je často citována moderními učenci, kteří píší o tomto období.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jean-Baptiste Tavernier na anglické Wikipedii.

  1. a b c Marianne Grivel, Maxime Préaud, Corinne Le Bitouzé, Pierre Casselle: Dictionnaire des éditeurs d'estampes à Paris sous l'Ancien régime. 1987. ISBN 2-903181-60-8.
  2. A Timeline of The French Blue, Part1, a historical novel of the origins of the Hope Diamond and the 17th Century gem trade. Takes place in Persia, India, France. Cast of characters: Jean Baptiste Tavernier, Louis XIV, The Great Mogul (Moghul) of India, Shah Jahan, Aurangzeb and Shah Abbas of Persia.. thefrenchblue.com [online]. [cit. 2022-01-03]. Dostupné online. 
  3. A Timeline of The French Blue, part 3, a historical novel of the origins of the Hope Diamond and the 17th Century gem trade. Takes place in Persia, India, France. Cast of characters: Jean Baptiste Tavernier, Louis XIV, The Great Mogul (Moghul) of India, Shah Jahan, Aurangzeb and Shah Abbas of Persia.. thefrenchblue.com [online]. [cit. 2022-01-03]. Dostupné online. 
  4. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. ISBN 978-0-521-78041-4. 
  5. KRÜGER, Horst. Neue Indienkunde. New indology: Festschrift Walter Ruben zum 70. Geburtstag. [s.l.]: Akademie Verlag 568 s. Dostupné online. (anglicky) Google-Books-ID: RE4HAQAAIAAJ. 
  6. Dostupné online. 
  7. www.independent.co.uk. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]