Honoré II.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Honoré II.
Honoré II., kníže monacký
Honoré II., kníže monacký
Narození24. prosince 1597
Monako
Úmrtí10. ledna 1662 (ve věku 64 let)
Monako
Místo pohřbeníKatedrála Neposkvrněné Matky Boží
BydlištěKnížecí palác v Monaku
Povolánípolitik
Oceněnírytíř Řádu svatého Ducha
rytíř Řádu sv. Michala
rytíř Řádu zlatého rouna
ChoťIppolita Trivulzio (do 1638)
DětiHerkules Grimaldi[1]
RodičeHerkules I. Monacký[1] a Maria Landi[1]
RodGrimaldiové
PříbuzníLudvík I. Monacký, Joan Marie Grimaldi[2], Marie Therese Grimaldi[2], Marie Hyppolita Grimaldi[2], Pellina Grimaldi[1] a Tereza Marie Grimaldiová[1] (vnoučata)
Funkcemonacký kníže
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Honoré II. [onoré] (24. prosince 159710. ledna 1662) byl svrchovaný princ monacký. Jako první používal titul "princ", ačkoli svou vládu započal s titulem Monacký kníže.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl synem monackého knížete Herkula I. Monackého a Marie Landini. Jeho otec byl zavražděn, když bylo Honorému šest let, a on tak žil v opatrovnictví svého strýce Frederica Landiho I., prince z Val di Taro. Landi byl loajální spojenec a přítel Španělska a roku 1605 umožnil španělským oddílům okupaci země. Obyvatelům Monaka bylo zakázáno nosit zbraně a princ se svými dvěma sestrami byl přemístěn do Milána. Monacká státní rada se snažila omezit moc Španělska, ale okupace trvala až do roku 1614 a silný vliv Španělska přetrval až do roku 1633, kdy jej uznal Honoré, již jako svrchovaný princ. Od počátku své dospělosti monacký princ Španělsko kritzoval a obracel se o podporu na Francii. Ludvík XIII. mu přislíbil podporu, kterou tolik potřeboval, což vyústilo v Péronnskou smlouvu (1641). Tento akt ukončil Španělskou nadvládu a přiznal Monaku nárok na ochranu Francií. Zároveň však byla uznána a garantována svrchovanost Monaka. Následkem toho ztratil Honoré svou pozici ve Španělsku i Itálii, což však vykompenzoval francouzský král Ludvík XIII. udělením titulu vévoda z Valentinois. Během své vlády učinil mnoho pro to, aby rozšířil, obnovil a přestavěl Janovskou pevnost, dnešní Monacký knížecí palác. Roku 1616 se oženil s Ippolitou Trivulzio, roku 1623 se jim narodil jediný syn Ercole Grimaldi. Honoré byl pochován v kostele sv. Mikuláše v Monaku, který stával na místě současné Katedrály Neposkvrněné Matky Boží.

Předchůdce:
Herkules I.
Znak z doby nástupu pán Monaka
16041662
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Ludvík I.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e Leo van de Pas: Genealogics.org. 2003.
  2. a b c Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]