Hlučínské jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hlučínské jezero
Hlučínské jezero
Hlučínské jezero
Poloha
Světadíl Evropa
Státy ČeskoČesko Česko
Kraj Moravskoslezský kraj
Okres Opava
Hlučínské jezero
Hlučínské
jezero
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 131,5 ha
Max. hloubka 4 m
Ostatní
Typ zatopená štěrkovna
Nadm. výška 240 m n. m.
Sídla Hlučín (1,5 km)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hlučínské jezero je jezero vzniklé zatopením bývalé štěrkovny na jihozápadním okraji Hlučína v okrese Opava v Moravskoslezském kraji v České republice. Jezero má rozlohu 131,5 ha[1], maximální hloubku 4 m. Nachází se v nadmořské výšce 217 m. Původní štěrkovna byla v roce 1990 přebudována na vodní nádrž. Byly zpevněny břehy, odtěženy mělčiny a vybudovány nápustné a výpustné objekty pro regulaci hladiny nádrže. Na severním břehu jezera byla vybudována infrastruktura pro rekreační využití. Podle původního projektu mělo být vybudováno kromě koupaliště i loděnice s místy pro plachetnice a veslařské lodě. Délka jezera činí 2,2 km, což umožňuje pořádat závody ve veslování. Staré koryto řeky Opavy mělo být přebudováno na umělý kanál s divokou vodou. Mezi jezerem a bývalými kasárnami mělo být vybudováno dostihové závodiště. Velkorysé budování areálu bylo zastaveno po sametové revoluci, kdy celý areál spravovalo město Hlučín, které nemělo dostatek prostředků na jejich realizaci.

Pobřeží[editovat | editovat zdroj]

Jezero je obklopeno travnatými a štěrkovými plážemi. Od břehu klesá dno mírně.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Do vodní nádrže neústí žádné vodoteče. Nádrž je chráněna hrázemi proti povodním. Nádrž může být řízeně napouštěna z řeky Opavy, která protéká podél jižního břehu, nebo ze štěrkovny Dolní Benešov pomocí betonového potrubí, které je funkční, ale nepoužívá se. Voda z jezera nikam neodtéká a ztráty vody způsobuje vypařování. Voda je dopouštěna nárazově z řeky Opavy v době zvýšeného průtoku, kdy je její kvalita lepší, nečistoty jsou zde více naředěny.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Jezero se využívá především k rekreačním účelům. Koupání je možné jak přímo v jezeře, tak ve dvou bazénech v přilehlém areálu. Hladina jezera se využívá k vodnímu lyžování a windsurfingu. Funguje zde také půjčovna loděk. Kromě rekreace se využívá také k rybolovu.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.vuv.cz/oddeleni-gis/index.php?id=27&PHPSESSID=a8ee6db5fafbea8f9fb15e80c6677b16 Archivováno 14. 11. 2009 na Wayback Machine VÚV T.G.Masaryka - Oddělení GIS - A - základní jevy povrchových a podzemních vod - A05 - vodní nádrže

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]