Přeskočit na obsah

Kozmické ptačí louky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ptačí pozorovatelna za deště
Kozmické ptačí louky od cesty z Jilešovic do Kozmic

Kozmické ptačí louky se nacházejí u obce Kozmice v okrese Opava v Moravskoslezském kraji. Kozmické ptačí louky jsou úspěšně revitalizovaným a biologicky cenným územím ucelenějších nivních psárkových a ostřicových luk v povodí řeky Opavy v nadmořské výšce 219 až 220 m. Tímto projektem byla příroda obohacena o nová území, respektive přírodě byly navráceny dříve znehodnocené plochy. Lokalita se stala důležitým hnízdištěm a zastávkou tahů ptáků. Lokalita umožňuje celoroční pozorování ptáků i krajiny z ptačí pozorovatelny vysoké 7 m, na které je umístěno čapí hnízdo. V místě jsou také umístěny informační panely a na lukách se pasou divocí koně.

Někteří ptáci pozorovaní v lokalitě[editovat | editovat zdroj]

Rostliny a hmyz[editovat | editovat zdroj]

Na lukách a ve vodě se vyskytuje velký počet rostlin, hmyzu, obojživelníků a ryb. Např. kohoutek luční (Lychnis flos-cuculi), piskoř pruhovaný (Misgurnus fossilis), modrásek bahenní (Maculinea nausithous) aj.

Historie a další cíle[editovat | editovat zdroj]

V minulosti bývaly v místě mokřady a meandry potoka, které byly později v období socialismu nahrazeny zavážením a meliorovanými poli. V letech 2006 až 2011 lokalitu získala firma SEMIX a po konzultacích s domácími i zahraničními odborníky následně vznikly revitalizační projekty. Ty byly realizovány za finanční podpory společnosti SEMIX a operačních programů Ministerstva životního prostředí ČR.

Od listopadu 2019 se zde začali pást divocí koně z Exmooru, kteří svou činností napomáhají přirozenému „koloběhu“ lokality.

Konečným cílem je vytvořit pro lidi a zvířata atraktivní biologicky cennou oblast nadregionálního významu.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]